Dji Phantom 4 Uçuş Kontrolü

Dji Phantom 4 Uçuş Kontrolü , Durum Gösterge LED’ leri ve Anlamları
Fly Controller (Uçuş Kontrolörü)

Phantom 4’ te bulunan uçuş kontrolöründe çok fazla yeni ve önemli özellik bulunmaktadır.  Geliştirilmiş kontrolör sayesinde  güven içerisinde bir uçuş ile eve geri dönüş sağlanmaktadır. Eve geri dönüş özelliği(return home) drone ile kontrol sinyali kesilse bile güvenli olarak geri dönmeyi sağlar. Uçuş kayıtlarını tutan teknoloji sayesinde, her uçuşun verileri ana kartta bulunan hafıza biriminde saklanır.  Uçuş kontrolöründe bir de stabilite ve hava frenleme özellikleri geliştirilmiştir.

Uçuş Modu:

Phantom 4 ile ilgili yeni özelliklerden ve kullanım modlarından sık sık bahsediyoruz.  Toplamda üç tane uçuş modu vardır. Modlar ve özellikleri aşağıda belirtilmiştir:

P-Mode(Positioning): P-Mode, yeni özelliklerin yer aldığı moddur. TapFly ve Active Track özellikleri bu mod içerisinde aktiftir. P-Mode, GPS sinyalinin güçlü olduğu zaman en verimli çalışacaktır. Obstacle Avoidance (Engelden Kaçınma)  için GPS’ den faydalanacaktır.

S-Mode(Sport):S Mode,  Çoğu yeni özellik bu modda aktif olmayacaktır, özellikle engelden kaçınma özelliğinin çalışmayacağını unutmamanız gerekir. S-Mode’ da maksimum hız 20m/s’ ye kadar artabilir. Bu mod drone taşıma değerlerini ve manevra kabiliyetini arttırmak için ayarlanır.

A-Mode(Attitude): GPS sistemi ve Obstacle Avoidance(Engel Algılama Sistemi) ulaşılamıyorsa, hava aracı yükseklikteyken kendi pozisyonunu korumak için kendi barometresini kullanır.

S-Mode(Sport) Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Engel Algılama Özelliği bu modda aktif olmayacaktır. Bu durumda engellerden otomatik olarak kaçamayacağı için pilotun kontrollü uçması ve engellerden kaçınması gerekecek. S- Modda, hava aracının maksimum hızı ve frenleme mesafesi önemli derecede artış göstermektedir. Rüzgarsız havalarda minumum fren mesafesi 164 feet(50 metre) olmalıdır.

Drone bu modda tamamen ellerinizdedir ve kumanda üzerinde yaptığınız küçücük hareketle bile birden cihazı uzaklarda bulabilirsiniz.  Uçuş esnasında manevra boşluğu mesafesini korumaya dikkat edin.

Uçuş Durum Göstergesi

Phantom-4

Phantom 4, ön ve arkada olmak üzere durum bildirilen LED ışık  göstergeleri vardır. Aşağıda resim üzerinde gösterilmiştir:

Ön tarafta bulunan LED ışıkları, hava aracının hangi yönde olduğunu bulmamıza yarar. Öndeki LED ışıkları sürekli kırmızı renkte yanar. Arka tarafta bulunan LED ışıklar uçuş durum göstergesidir. Uzaktan kumanda ile bağlantı durumuna göre bilgi vermektedir.

Drone durum gösterge LED’ lerinin renklerine ve yanma şekillerine göre anlamları şöyledir:
Normal
Kırmızı,Yeşil ve Sarı Yanıp Söner : Açılma ve arıza tespiti
Yeşil ve sarı yanıp söner:Isınma
Yeşil Yavaşça yanıp söner:Güvenli uçuş(P-Mode veya S-Mode GPS ile sabitleme ve Engel Algılama)
Yeşil İki Defa Yanıp Söner:Güvenli Uçuş(P-mode veya S-Mode GPS ile, Sabitleme ve Engel Algılama)
Sarı Yavaşça Yanıp Söner:Güvenli Uçuş(A-Mode ama GPS yok Sabitleme  ve Engel Algılama)
Uyarı
Sarı Hızlıca Yanıp Söner:Kumanda Sinyali Kayıp
Kırmızı Yavaşça Yanıp Söner:Düşük Batarya Uyarısı
Kırmızı Hızlıca Yanıp Söner:Kritik Batarya Uyarısı
Kırmızı Alternatif Yanıp Söner:IMU Hatası
Kırmızı Sürekli Yanar:Kritik Hata
Kırmızı, Sarı Alternatif Yanıp Söner: Pusula Kalibrasyon Ayarı Gereklidir

Emka Drone Olarak; Kırımsız Uçuşlar Diler,

Dji Teknik Servisimizin, Kadıköy, İstanbulda Hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatırız.