Dji Phantom 4 IMU Calibration (Kalibrasyon)

e
IMU Kalibraasyonu nedir?

IMU açılımı:Inertial Measurement Unit, anlamı ise atalet ölçüm ünitesidir. Hava aracımızın ivme, açı, hız ve yükseklik olarak ayarlarının yapılmasını sağlar.

Dji Phantom 4 için IMU Kalibrasyon Ne Zaman Yapılır?
 1. Yeni aldığınız Phantom 4′ ü kutusundan çıkardığınızda,
 2. Firmware Update (yazılım güncellemesi) yaptıktan sonra,
 3. Isınma işlemi çok uzun sürerse,
 4. Küçük hata ikazları alıyorsanız.
Dji Phantm 4′ te IMU Kalibrasyonu Nası Yapılır?
 1. Önce bataryanın soğuduğundan emin olmak için hava aracından bataryayı çıkarın ve en az 20 dakika soğuması için bekleyiniz.
 2. Hava aracınızı pürüzsüz ve düz bir zemin üzerine yerleştiriniz. Eğer yüzey tamamen düz değilse veya eğimli ise cihaz havada stabil duramaz veya bir tarafa doğru eğri durabilir.O yüzden kalibrasyona başlamadan önce hava aracının yerini doğru belirlemek önemli.
 3. Akıllı uçuş bataryanız en az %50 dolu olmalıdır

 

 1. Mobil cihazınızı ve kumandayı hava aracına bağlayınız ve DJI GO uygulamasını başlatınız.
 2. Uygulama başlatıldığında  “camera” butonuna tıklıyoruz. Sonra “Main Controller Menu” yü seçiyoruz. Ana menü ekranda açılacaktır, buradan “Advanced Settings” i seçiyoruz. Ve son olarak açılan ekranda gördüğümüz butonlardan “Sensor” ü seçiyoruz.dji-go-sensor
dji-go-advanced-menu

 1. Bataryayı hava aracını takıyoruz ve cihazın güç düğmesine basıp başlatıyoruz. Ekranda gördüğümüz  ” Calibrate IMU” butonunu tıklıyoruz.  Ve IMU kalibrasyonu başlıyor. Yaklaşık 5 dakika sürecektir. Kalibrasyon sırasında hava aracına  dokunmamalısınız. Kalibrasyon süresince gimbalın hareket etmesi normaldir, müdahale etmemelisiniz. Cihazı yerleştirdiğimiz zeminin de hareket etmemesine dikkat etmeliyiz.
 2. Sonra gelen ekranda “start calibration” butonunu tıklıyoruz.

dji-phantom4-imu-calibration
dji-phantom4-during-calibration

 1. Kalibrasyon tamamlandıktan sonra Phantom 4′ ü yeniden başlatınız.
 2. Yaptığımız IMU kalibrasyonunu kontrol etmek için tekrar calibration imu>sart calibration butonlarına tıklayınız ve aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Eğer ekranda görülen çubuklar yeşilse ve 0 değerine yakınsa kalibrasyon başarılı olmuş demektir.
 3. IMU kalibrasyonundan sonra pusula kalibrasyonu ve mümkünse gimbal kalibrasyonu da yapılmalı.

Emka Drone Kırımsız Uçuşlar Diler…