Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Phantom 4 kaza crasch nedenleri EMKA DRONE DJI SERVIS

Dji Phantom 4 en iyi özelliklere sahip phantom drone modeli. Genelde herkesin kaza(crash) yapmadan  uçurabileceği bir drone olduğu söyleniyor. Ancak iki şey hakkında gerçekçi olalım:

1)Herkes o kadar rahat Dji Phantom 4 ile uçamaz en azından başlangıçta,

2)Kaza yapmamak için bir sürü önlem alınmış; ancak eğer bu özellikleri kullanmayı bilmiyorsanız kaza yapmak bir o kadar da kolay olacaktır.

Dji’ın çıkardığı her yeni modelde uçuş giderek kolaylaşmakta, hava fotoğraf ve videolarının kalitesi artmakta ve  Dji firma olarak hızlı tüketim üzerine bir pazar,  sürekli güncellemelerle yeni özellikler eklemektedir.

dji drone tamiri
www.djiaiclservis.com www.emkadrone.com www.djiservistamir.com www.djitamirservis.com

Dji Phantom 4 ile ilgili kazalarda(crash) servis süreci olarak ele aldığımızda; Phantom serisi içerisinde, Phantom 4’ün yeni piyasada olmasına rağmen servis süreci daha rahat ve çözüme daha kolay ulaşılabilmekte. Daha önceki makalelerimizde  Dji Phantom 4’ ün iç yapısını donanımını teknik olarak anlatmıştık. Diğer Phantom ürünlerine göre nelerin değiştiğine dikkat çekmiştik. Dji da her teknoloji firma gibi yeni ürünlerinde  kendini her yönden geliştirmekte ve Phantom 4’ te de donanım olarak da geliştirmiş ve olası kırımlarda daha az hasarla kurtulabilmesi için değişikliklere devam etmiştir.

Dji Phantom 4 çıktığı ilk günden itibaren uçuşu kolaylaştıracak, yani pilota daha az iş düşecek ve kaza(crash)  yapmayı zorlaştıracak özellikleriyle herkesi şaşırttı. Gerçekten diğer Dji Phantom serisine bakıldığında hızlı bir gelişmeye sahip  olarak boy gösterdi.

Biz de Emka Drone olarak Dji Phantom 4’ü servis açısından inceleyecek olursak, parça temininin kolay olmasından, arızanın ve ya hasarın olduğu donanım parçasının değiştirilmesiyle çözüme gidildiği için alınan sonuç orijinalle eş değerdir.

Diğer Dji Phantom sürümlerinde, basitleştirilmiş kontroller, etkileyici kamera yükseltmeleri gibi özellikler eklenerek devam etmiştir. Ancak uçuşlar hep pilot istemiştir, özerk uçuş özelliğinden yoksundur.

Geçmiş sürümleri düzgün özellikler-tutuşunu iticiler, basitleştirilmiş kontroller, etkileyici kamera yükseltmeleri, yeni akıllı uçan dahil Oysa modları-Phantom hep pilotlar istiyorum drone özerk uçuş özelliklerini yoksun.

Phantom 4 ise herhangi bir nesneyi takip etmeyi sağlayacak  engelden kaçınma(obstacle avoidance) özelliğine sahiptir ve daha geniş bilgisayar vizyonu içerir.

DJI Phantom 4 ağaçlara ve ya başka engellere çarpmayı  önlemek için ön yüz kamerasına sahip  olacağını , Active Track adında ki modla da takip özelliği olacağını duyurduğunda kullanıcıları en çok heyecanlandıran bilgi olmuştu. Gerçekten etkileyici ve devrim niteliğinde bir yenilik; ancak tekrar hatırlatmakta fayda var eğer Phantom 4 aldıysanız ve özellikle de yeni bir pilot iseniz özelliklere hakim olmaya ihtiyacınız var demektir. Evet Dji Phantom 4 ile kaza yapmak gerçekten zor ama bilinçli olarak özellikleri kullanmanız gerekecektir tabi ki…

Dji Phantom 4’ ü ilk gördüğümüzde tasarımından etkilendik; daha küçük ve daha akıcı olması, Dji Phantom şasini yeniden tasarlaması, daha iyi bir pil ömrüne sahip(28 dakika) olması, motorunun geliştirilmesi(Spor mod için saatte 45 mil kadar uçabilir.) gibi bir çok özelliğinden…

Phantom 4 de tamamen GPS’ e bağlı olmadan drone nerede bilmek için izin veren bir “Görsel Konumlandırma Sistemi(Visual Positioning System)”  etkinleştirmek aşağıya bakan kameralar ve sonar sensörleri bir dizi içerir.

 

 

Ek atalet ölçüm ünitesi (IMU) ile birlikte Phantom 4’ le uçarken etkileyici istikrarı hissedersiniz.  Hafif rüzgarda cihaz hantallaşmaz ancak çok rüzgarlı havada uçuş yapmaktan kaçınmalısınız. Kamera bir önceki Phantoma göre olağanüstü. Bu kamera,çekim kalitesi 12MP’ de  4K video çekiyor. Yeni pusula tasarım belirgin pürüzsüz video çekimi sağlar.

Sonra Phantom 4’ün yeni özerk özellikler vardır. Quadcopter yolunda nesneleri algılamaya ve çarpmayı önlemek için iki optik kameralar bulunuyor. Bu özellik sadece ileriye görüş alanı için geçerlidir.

TapFly ve ActiveTrack adlandırılan bu yeni özellikler sağlayan bilgisayar görüntüleme teknolojisi, gerçekten devrimci bir özelliktir.

Hemen hemen tüm mevcut uçağa bir özneyi takip etmek için denetleyicisi bir GPS çipi bağlıdır, ancak Phantom 4 mobil cihazın ekranında nesne parçaları nereye giderse gitsin bir kutu çizmeyi sağlar.

 

Sürekli crash(kaza) yaşayan drone kullanıcıları için şüphesiz Phantom 4’ ün engel kaçınma(Obstacle Avoidance) özelliği müthiş bir özelliktir. Görsel izleme(Visual tracking)  ve ekranda bir alana dokun özelliği (tap an area) çoğu pilot için kullanışlıdır.

Phantom 4’ ü ilk alan kullanıcıların muhtemelen başarısız girişimleri oldu.  Geçmiş deneyimlerden de anlaşıldığı üzere, çok az drone kutudan çıktığında uçuşa hazır.  Dji Phantom 4’ te bir istisna yapmamış. Öncelikle bataryaların şarj edilmesi ve  kalibrasyon yapılması gerekir. Dji Go uygulamasının da son sürümünün, Dji Phantom 4 ile bağlı olan mobil cihaza yüklenmesi gerekmektedir.

Dji Phantom 4 ile uçuş,eski sürüm cihazlara göre daha kolaydır, ancak özerk bir drone değildir. Sadece ileriye doğru uçuş yaparken nesne kaçınma özelliği çalışır. Bu yüzden acami pilotların cihazın yönünden emin olması gerekir. Kırmızı ışıklar, drone burun işareti, sağ tarafa bakacak şekilde olmalıdır.

Sport Mode, Phantom 4 içerisinde bulunan hiçbir özelliği kullanmayan ve tamamen pilot kontrolüne kalmış olan bir mod. Eğer iyi bir drone kullanıcısı değilseniz spor mode kullanmanız zor olacaktır. Spor Mode kullanmanın Phantom 4 cihazı için yanlış tercih olabileceğini daha önce de belirtmiştik; ancak eğer kapalı ve yeterli yükseklik olmayan bir alandaysanız ve Dji Phantom 4 uydu yakalamakta zorlanıyorsa tabi ki Spor Mode tercih etmek mantıklı olacaktır. Bunun dışında kontrol bende olsun zoru severim diyorsanız yine tercih sizin…

Spor Mode kullanmanın zorluğundan bahsettik, servisimize gelen Phantom 4 cihazlarında karşılaştığımız kaza(crash) nedenleri arasında bolca Spor Mode kullanımıyla karşılaşmaktayız. Engelden kaçınma özelliği(Obstacle Avoidance), maalesef Spor Mode’ da çalışmayacaktır.

 

 

Sonuç olarak Phantom 4 kesinlikle fantastik bir drone  ama tam olarak özerk değil. Yeni özellikleri kullanmak, denemek çok heyecanlı, ama yazılımsal olarak menüler o kadar rahat hazırlanmamış ve bulmak- öğrenmek biraz zaman alabilir. Görünen o ki Dji yakında özerk bir Phantom modeliyle karşımıza çıkacak…

Dji Phantom 4 Hakkında:

  • Phantom 4 şu an  en iyi Phantom, uçmak için mutlak heyecan ve fantastik bir fotoğraf aracıdır.
  • TapFly, Active Track, Obstacle Avoidance gibi yeni özellikler tam olarak kullanabildiğinizde gerçekten mükemmel, ama tam hakim değilseniz tam bir kaza(crash) nedeni olacaktır.
  • Eğer Dji Phantom 4 sizin başlangıç dronunuz ise iyi bir tercih olduğunu bilin ama yine de dikkatli olun.
  • Profesyoneller için ve drone tutkunları için kesinlikle müthiş bir cihaz.

Emka Drone Olarak; Kırımsız Uçuşlar Diler,

Dji Teknik Servisimizin, Kadıköy, İstanbulda Hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatırız.

EMRE KARADENİZ

www.djiservistamir.com www.djitamirservis.com www.emkadrone.com.tr