Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

İNSPİRE 1 NASIL GÜNCELLENİR ?

Açıklamalara geçmeden önce Drone, Hava aracı, Aircraft gibi isimlendirmelerden “hava aracı” nı tercih edeceğiz makalemizde.

Hava Aracının Güncellenmesi

Adım 1:

Batarya şarj durumu ve SD kart kapasitesi kontrolü.

Hava aracı bataryasının (Intelligent Fligt Battery) ve kumandanın şarjının en azından %50’ de olması gerekmektedir. SD kart içinde ise en az 100 MB boş alan olmalıdır.

Adım 2:

Firmware güncelleme dosyasının hazırlanması

 1. DJI’ ın resmi sitesinden firmware güncelleme dosyasını indiriniz.
 2.  SD kartı dosyayı indirdiğiniz bilgisayara takın, Dosyaları SD kart içerisine kök dizine aktarın. Aktarım tamamlandıktan sonra SD kartı Inspire 1 kamera slotuna yerleştriniz.

Adım 3:

Hava aracının güncellenmesi.

 1. Mobil cihazınızı kumandaya bağlayınız, kumandayı çalıştırınız ve güncelleme ilerlemesini takip etmek için  DJI GO uygulamasını başlatınız. Uygulamaya devam etmek için güncellemeyi onaylayınız. Cihaz açıldıktan sonra, DJI PILOT uygulması açık değilse, güncelleme otomatik olarak başlayacaktır.
 2. Güncellemenin tamamlanması yaklaşık olarak 25 dakika civarında sürecektir. Güncelleme süresince DJI GO uygulamasının ekranın ilerlemeyi takip edebileceksiniz, “gimbal” dan hızlı ve aralıklı bip sesi duyacaksınız.  Ekrana bir mesaj penceresi gelecek ve “Güncelleme tamamlandı,  cihaz 5 saniye içinde otomatik olarak yeniden başlatılacaktır.”  yazacaktır ve gimbal sesi yavaşlayacaktır. Not: Eğer DJI GO uygulaması açık değilse, kullanıcının cihazı manuel olarak yeniden başlatması gerekmektedir.
 3. Eğer gimbaldan uzun bir bip sesi duyuyorsanız, tekrar güncellemeyi deneyin.

Kumanda Firmware Güncellemesi

Adım 1:

Bataryayı kontrol etme.

Kumanda güncellemesi, hava aracı firmware güncelleme dosyasının içinde mevcuttur. DJI’ın resmi sitesinden indirdiğiniz aynı güncelleme dosyasını kullanabilirsiniz. Kumanda şarjının en az %50 dolu olduğundan emin olun öncelikle.

Adım 2:

Firmware güncelleme dosyasını hazırlama.

1.Güncelleme dosyalarını SD kartın ve ya USB’ nin kök klasörüne yükleyin.

2.Kumanda kapalı durumdayken, SD kartı ve ya USB’ yi kumanda portuna takın.

Adım 3:

Kumandayı güncelleme

 1.  Kumandayı açın ve 20 saniye bekleyin. Güncelleme süresince kumandayı kapatmayın.
 2. Güncellemenin tamamlanması yaklaşık 10 dakika sürecektir. Inspire 1 kamerası bip sesi verecektir ve kumandadaki durum ışığı mavi gösterecektir. Güncelleme tamamlandığında ışık yeşil olacaktır ve bip sesi duracaktır. Eğer durum ışığı kırmızı gösterirse, güncelleme başarısız demektir ve tekrar güncelleme yapmanız gerekir.

Batarya Güncellemesi

Batarya(The Intelligent Flight Battery) güncellemesi hava aracı güncellemesi sırasında tamamlanmış olacaktır. Dilerseniz,  DJI GO uygulamasından görebilirsiniz.

Önemli Noktalar:

 1. SD kartınızın içerisinde sadece firmware güncelleme dosyaları olduğuna emin olun.
 2. Inspire 1 hava aracı ve kumandası depolama aygıtlarından sadece FAT32 ve exFAT ile biçimlendirilmiş olanları desteklemektedir.
 3. Firmware güncelleme paketini indirirken internet bağlantınızın güçlü olduğundan emin olun.
 4. Güncelleme yapmadan önce mobil cihazınızı uçak moduna alın. Güncelleme sırasında herhangi bir arama ve ya bildiri gelebilir diye bir önlem olarak.
 5. Güncellemyi sakın uçuş esnasında yapmayın.
 6. Hava aracı firmware güncellemesi yaptıktan sonra kumandanın firmware güncellemesinin son versiyon olduğundan emin olun.
 7. Hava aracı güncellemesi yaptıktan sonra kumanda cihaza bağlanamayabilir.(Unlinked) Uzaktan kumandayı cihaza tekrar bağlayın.
 8. Güncelleme sırasında durum gösterge ışıklarının yanıp sönmesi, gimbaldan bip sesi gelmesi ve kameranın sağa sola hareket etmesi normaldir. Anormal olduğunu düşünüp, paniğe kapılmayın.