Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Hangi Drone’u Almalıyım?

Hangi Drone’u Almalıyım?

Piyasada bir çok yeni drone modeli dolaşmakta ve yeni başlayacak olan herkes ”Hangisini almalıyım?” sorusu ile meşgul. Şüphesiz bu drone markalarının en bilinen ve popüleri DJI markası. Uzun süredir hobi drone kullanıcıları dji phantom serisinin bir çok modelini kullandı. Son dönemde üretilen Dji phantom 4 modelleri ve dji mavic modelleri arasında tercih sıkıntısı yaşanmakta.

Hangi Drone?

Fiyatları FARKLI olmasına rağmen bu farklılığı oluşturan özelliklerinin ne olduğunu bilmeyenler phantom 4 serisi ve mavic modelleri arasında kalmış durumda. Bu konuyla ilgili sizleri biraz rahatlatacak, ve tercih konusunda faydasını göreceğiniz bilgiler vereceğim.

Kullanım Amacına Göre Tercih Edilmeli

Drone yani genel tabirle insansız hava aracı askeri amaçlı üretilen, ardından küçük modellerle hobi aracı olarak kullanılan, kamera bağlanarak görüntüleme işleri içinde kullanılabilen bir süreçten gelmekte. Bu cihazları bir çok kişi hobi amaçlı kullanırken kimileri de havadan görüntüleme işleri için ticari amaçla kullanmakta.

Hayatınızda hiç drone kullanmadıysanız, ve bunu sadece hobi ve eğlence amaçlı düşünüyorsanız ille de phanton 4 yada Mavic  modelini kullanmanız gerekli değil. Piyasa da hobi amaçlı bir çok farklı Dji Modelleri mevcut. Yeni başlayanlar için ilk olarak spark modelini öneririz. Hem hobi hemde havadan görüntüleme için kullanmayı düşünüyorsanız seçenekler azalıyor ve bu işin ehli tabir edebileceğimiz DJI markasının PRO modelleri devreye giriyor. Phantom serisi ilk üretilmeye başlandığından bu güne kamerasız modelleri, sonradan kamera eklenen modelleri ve son olarak dahili kamera sistemli modelleri ile piyasaya sunulmaya başlandı. DJI GO gibi gelişmiş yazılımı üzerinden tüm bilgilere sahip olup daha güvenli özellikli uçuş yapabileceğiniz PHANTOM serisi işinizi görecektir.

 

Dji Spark

Bir kilogramdan daha az bir ağırlığa sahip olan Spark, 5.6 inçlik bir genişliğe sahip. Oldukça küçük olan drone, bulundurduğu teknoloji ile birlikte, bir teknoloji harikası diyebiliriz.

Saniyede 30 karelik hızla 1080p video ve fotoğraf çekebilen 12 Megapiksellik bir kameraya sahip olan Spark, Phantom 4‘teki ActiveTrack ve TapFly gibi akıllı uçuş teknolojilerini de bünyesinde bulunduracak. Sadece 270 gram ağırlığında olan drone’u rahatlıkla yanınızda taşıyabileceksiniz. Tek şarjla 16 dakika boyunca rahatlıkla uçabilen teknoloji harikası, 100 metreye yakın bir yol alabiliyor. Ayrıca drone’un pilini de rahatlıkla çıkartıp takabileceksiniz. Kamera konusuna gelecek olursak, kayıt sırasında dış etkenlerden dolayı kameradaki titremeleri rahatlıkla önleyebilecek bir tasarıma sahip olan Spark, kendi segmentindeki ürünler arasında oldukça dikkatleri üzerine topluyor.

Telefonunuz yanınızda olmasa bile rahatlıkla dışarıdan kontrol edebileceğiniz drone kamerasını, el hareketlerinizle de yönlendirebileceksiniz.

GPS ve GLONASS konumlandırma sistemlerinin üzerinde Spark, iç mekan konumlandırması ve ortamdaki engelleri görüntüleyebilecek, 3D görüntüleme özelliğine sahip olduğunu da belirtelim.

Hangi Mavic Modelini Tercih Etmeliyim ?

Mavic Air dış görüntüsünde Mavic serisini bir kenara bırakarak kendi tarzında bir drone olarak karşımıza çıkıyor. Estetik olarak cihazın iyi ya da kötü göründüğü tamamen kişisel tercihlere kalıyor. Bunun dışında Mavic Air ilk izlenim olarak evrimleşmiş bir Spark modelini andırıyor. Bunun dışında yeni üründe Spark’ta olduğu gibi renk seçenekleri var. Mavic Air drone modelini kırmızı, siyah ve beyaz reklerde satın alabilirsiniz.

Mavic Air tasarımında DJI’ın Mavic Pro’da kullandığı bütünleşik gimbal yerine daha korunaklı bir kamera kafesi içerisinde yer alan, daha çok DJI Spark’a benzeyen bir tasarım kullanılıyor. Kamera özellikleri ise Mavic Pro’ya yakın duruyor.

 

 

 

Mavic Pro

Taşınabilir kolaylığı bulunmakta olup artı ve eksileri olan djı mavic, her drone fanatiğinin istediği özellikleri barındırır; hafiftir, bir süt kutusu boyutunda bir kartona sığabilecek kadar kolay katlanıp taşınabilir, 5 km yüksekliğe çıkabilir. 27 dakikaya kadar uçabilir, engelleri görür ve kaçar, 4k görüntü çeker, otomatik odaklı kamerası mevcuttur, otamatik olarak çıktığı noktaya tekrar otamatik olarak inebilir.

 Mavic Pro Platinium 

Mavic Pro Platinum bir önceki model olan Mavic Pro’dan daha sessiz ve daha uzun bir uçuş vaat ediyor. Önceki model olan Mavic Pro’ya kıyasla Mavic Pro Platinum ile daha uzun süren bir uçuş yapabiliyorsunuz. Mavic Pro Platinum 30 dakika uçuş süresiyle dikkat çekiyor. Mavic Pro’da bu süre en fazla 27 dakikaydı. Ayrıca Mavic Pro Platinum, Mavic Pro gibi 7 kilometrelik bir kontrol alanına sahip ve saatte 65 kilometre hız yapabiliyor. 5 ayrı sensörüyle de hem hızlı hem de güvenli bir uçuş sağlıyor.

DJI’ın üzerinde epey çalıştığı ve öne çıkardığı bir diğer özellik de Mavic Pro Platinum’un daha sessiz olması. Yapılan açıklamaya göre Mavic Pro Platinum %60 daha sessiz bir uçuş sağlıyor. Bu sessizliğini de yeni tasarım pervanelerine ve iç donanımına borçlu. Üstelik bu pervaneler Mavic Pro’yla da uyumlu.

Mavic Pro Platinum kamera çekim özellikleri ise Mavic Pro ile aynı: 4K video kaydedebiliyor, 1080 video çekebiliyor ve canlı yayın özelliği bulunuyor. Ayrıca Mavic Pro Platinum DJI GO ile hızlı edit ve paylaşım da sağlıyor. ActiveTrack, TapFly, Tripod modları da mevcut. Mavic pro Platinum’un gövdesi tıpkı Mavic Pro gibi katlanabilir ve yine katlanabilir kumandasıyla kontrol edilebiliyor. Bataryası ve pil ömrü de aynı ve iki drone’da da kullanılabiliyor. Mavic Pro Platinum’un Mavic Pro’dan farklı özelliklerinden biri de görüntüsü. Daha parlak rengiyle daha havalı bir tasarımı olduğunu söyleyebiliriz. Mavic pro ya oranla fiyatının biraz daha ucuz olması drone severler için artı bir özellik.

Phantom 4

Phantom 4 ile normalde insanlar tarafından çekim yapılması zor açılardan fotoğraf ve video çekimi yapabilirsiniz, üstelik DJI Phantom 4 bunu sizin yardımınız olmadan da yapabiliyor. Phantom 4’te nesne izleme özelliği var, böylelikle herhangi bir hedef ek sürüş yardımına ihtiyaç duyulmadan sürekli takip edilebiliyor. Aynı zamanda çarpmaları önlemeyi sağlayan otonom sistem de bu hava aracında mevcut.

Aslında Phantom 4 havada daha az uzaktan kumanda yardımıyla ve daha fazla otomatik pilotta kalacak şekilde süzülüyor. GPS, sonar ve optik sensörlerin yardımıyla etrafındaki nesneleri algılıyor, böylelikle bir duvar, yüksek bina ve benzeri nesnelerin yakınındayken bile hedefe kitlenecek şekilde uçuş yapabiliyor

Kendi kendine ince ayarlama ve izlemenin yanı sıra, DJI Phantom 4’ün kameraları da güncellendi. Önde iki, altta iki kamera barındıran ve buna ek olarak bir de ana 4K kamera olmak üzere toplam beş tane kamera video kaydı için hazır bekliyor. Bu kameralar tarafından çekilen görüntüler bilgisayar görüntüleme yazılımı yardımıyla işleniyor ve etraftaki nesnelerin üç boyutlu modellemesi yapılıyor. Böylelikle drone kendi başına akıllı şekilde uçabiliyor. Bu arada sekiz elementli lense sahip olan ana kamera saniyede 120 kare hızında 1080p Full HD ağır çekim video kaydı da yapabiliyor.

Phantom 4 Advanced

DJI Phantom 4 Pro’dan -nispeten- daha uygun olduğu görülüyor. Ancak yine de son derece pahalı bir alternatif konumunda yer aldığını belirtelim. Peki Phantom 4 Advanced teknik özellikler arasında neler öne çıkıyor? Model, tasarım anlamında önemli bir farklılık sunmuyor, DJI’ın klasik çizgilerine sahip drone, uzaktan kumandasıyla ilgi çekebilir. Çok daha parlak ekrana sahip kumandası 7km menzile imkan tanıyor. Ayrıca üzerinde 5.5 inçlik Full HD ekran bulunuyor. Drone 60fps’de 4K video kaydı gerçekleştirebiliyor. Ayrıca 20 MP fotoğraf çekimini de mümkün kılıyor. Dahili depolama alanı ve 30 dakikaya kadar uçuş süresi bulunuyor. Böylelikle genel anlamda profesyonel kullanım için ideal ölçek sağlanmış olunuyor.

 

Phantom 4 Pro

DJI Phantom 4 Pro özellikleri ve fiyatı itibariyle drone pazarının en gelişmiş modellerinden DJI Phantom 4‘ün güncellenmiş versiyonu. DJI, bu hamlelerinde oldukça başarılı olduğunu yeni DJI Phantom 4 Pro‘yu duyurarak tekrar bize hatırlattı. Bu güncellemeyle birlikte artan özellikler şöyle:

Daha iyi kamera,

Daha gelişmiş çarpmayı engelleyici sensör sistemi,

Daha uzun süreli pil kullanımı,

Yeni akıllı uçuş modları,

Kamera

Kamerayla başlayalım. 20MP fotoğraf çekebilen ve 11.6 stop dinamik aralığa sahip  1″ inç CMOS sensöre sahip. Bu kameranın şöyle bir özelliği var ki, drone hızlı bir şekilde giderken veya hızlı hareket eden bir nesneyi çekerken işinizi çok daha kolaylaştıracak bir mekanik perde sistemi kullanılmış. Ayrıca 11.6 stop gibi daha geniş bir dinamik aralığa sahip olduğu için geniş kadrajlarda çekim yaparken patlayan görüntü sıkıntısı daha az kendini gösterecektir. Zira drone kullanıcıları bilirler, çekimlerde gökyüzü aşırı parlakken karanlık alanlarda kalan görüntülerin detayları kayboluyordu. Kafanızda daha somutlaşması için şunu belirtelim, Canon 5D Mark III ile aynı dinamik aralığa sahip.

Emka Drone olarak her türlü desteği siz sayın uçusseverler belirtir keyifli uçuşlar dileriz.

Dji servis hizmeti verdiğimiz İstanbul/ Kadıköy atölyemiz de Dji’ın tüm modellerine yedek parça ve servis hizmeti vermekteyiz.

3 yılı aşkın süredir Emka Drone olarak tüm Dji ürünlerine 7/24 destek vermeye devam ediyoruz.

Dji servis ve tamir hizmeti alabilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bize Ulaşın

 EMKA ACİL SERVİS

Haritada Biz

 

 

Harita Verileri
Harita verileri ©2018 Google
Harita VerileriHarita verileri ©2018 Google
Harita verileri ©2018 Google

 

 

 

 

Harita

 

Uydu

 

ÇALIŞMA SAATLERİ

İletişim Formu

* Doldurulması zorunlu alanlar