Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Fly aways (UZAKLAŞMA) Önlemek için 5 Yöntem

Fly aways (UZAKLAŞMA) Önlemek için 5 Yöntem

 

Herkes drone’larının beklenmedik bir şekilde uçup gittiğini ve bir daha asla görülemeyeceğinden korkuyor. DJI dronları, RC sinyalini kaybederseniz otomatik olarak Eve (RTH) dönecek şekilde tasarlanmıştır, ancak bazı pilotlar genellikle “flyaway” denilen şeyi deneyimlemişlerdir. Kullanıcıların uçuş verilerine göre, uçuşların büyük çoğunluğunda, sistem hataları yerine, genellikle kullanıcı hatası tesipiti yapılıyor. Drone’nuzun uçup gitmesini önlemek için yapabileceğiniz beş basit adımı sizler için hazırladık.

1. Home Point adımlarına dikkat edin!

Uçağınızın otomatik olarak eve dönmesini istiyorsanız, yola çıkmadan önce bir Home Point’in tamamlandığına emin olun! En az 4 GPS sinyali çubuğuna ihtiyacınız var. Bir başlama noktası oluştuğunda , uygulamada bir uyarı görürsünüz ve haritanızda yeşil bir       noktası oluşur.

 

 

2. Kumpass adımlarına Dikkat Ediniz!!

 

GPS sinyali gereklidir ancak drone’nuzun güvenli bir şekilde eve dönmesi için yeterli değildir. Drone’nuzun pusulası (kumpass) da nispeten sorunsuz olmalı. GPS sadece drone’nun yerini belirler; Pusula (kumpass) yönünü belirler. Eve Dönüşü (RTH) başlatırsanız, uçağınız başını döndürecek ve Home Point’e (Eve) geri dönecektir. Ama eğer hangi yöne döneceğini bilmiyorsa, başka bir yere uçup gidebilir. Pusula (kumpass) müdahalesi çok büyükse DJI GO4 uygulaması sizi uyaracaktır. ANA MENÜ – AYARLAR – HD’ den  bölgenizdeki parazit miktarını da görebilirsiniz. Mavic ve diğer modellerde ,sinyal kalitesini gösteren 2 adet çizgisel grafikler var, bir ya da ikisi kırmızı  ise, daha az parazitli bir alana geçerek , daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Genellikle metal yada yüksek gerilim hatları kumpass değerini sıklıntıya sokmaktadır.

 

3. Drone’nizi görüş açınızda tutun

Kendi gözlerinizle görebiliyorsanız, drone’nuzun düşme veya kaybolma ihtimali çok daha azdır. Görüş alanı içinde uçmanın FAA’nın İHA operasyon kurallarına dahil edilmesinin iyi sebepleri vardır. Dronunuzu sadece canlı monitörden izlemek asla iyi bir fikir değildir. Bunu yaparsanız, dronun arkasında veya çevresinde ne olduğunu göremezsiniz. Çoğu zaman kazalar  dronun görünür olmamasından kaynaklıdır. Görüş açısı içinde uçun ve güvende kalın!

 4.Hareket Ediyorsanız Home Point Sıfırlayın

 

GPS sinyaliniz olduğu sürece, eve çıktığınızda Home Point otomatik olarak ayarlanacaktır. Ancak, hareket ederseniz otomatik olarak sıfırlanmaz. Araba sürüyorsanız veya bir tekneye biniyorsanız, Home Point’inizi periyodik olarak sıfırlamanız gerekir

5. Uygun RTN Dönüşünü Ayarlayın !

DJI’nin yeni dronları, dronların RTN sırasında engellerin üzerinden geçmesine izin veren SENSÖR sistemlerine sahip olsa da, RTN Yüksekliğini ayarlamak önelidir. Birincisi, engel sensörleri düşük ışık koşullarında çalışmaz ve şeffaf cam yüzeyleri ve suyu algılamaz. Ayrıca, engellerden kaçınma sensörleri ağaç dalları veya elektrik hatları gibi ince nesneleri de algılayamayabilir.