Emniyet Genl Müdürlüğü Drone’lar için Yeni Karar Aldı

Drone’lar için yeni karar

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde insansız hava araçları büro amirlikleri kurulacak.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun insansız hava araçların (İHA) özellikle terör, kaçakçılık ve asayiş olaylarında sağladığı faydalara değindiği konuşmasının ardından söz konusu araçların daha etkin kullanılması amacıyla çalışmalarını hızlandırdı.

Bu kapsamda, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki sınır illeri olmak üzere belirlenen şartları taşıyan personel, eğitim verilmek üzere Ankara’ya çağrıldı. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda 40’tan fazla ilde görevli personele drone pilotluğu konusunda teorik ve pratik eğitim verildi.

Eğitimini tamamlayan personel, İçişleri Bakanlığı tarafından alımı yapılan dronelarla görevli olduğu illerde çalışmaya başladı.

Diğer illerde ise personelin eğitiminin haziran sonuna kadar tamamlanmasıyla drone ve İHA pilotu olmayan il emniyet müdürlüğü kalmayacak.

Öte yandan, aynı kapsamda il emniyet müdürlükleri bünyesinde İHA büro amirliği kurulmasına ilişkin hazırlanan talimat yazısı da 81 il emniyet müdürlüğüne gönderildi.

İl emniyet müdürlüklerine dağıtımı yapılan dronelar, gece de görüntü alma özelliğine sahip kameralarla donatıldı.

Son yıllarda herkesin drone adıyla tanıdığı İnsansız Hava Araçları(İHA) uzaktan kumanda edilebilen araçlardır. Özellikle terör olaylarının artması ve teknolojinin gelişmesiyle ortaya insansız hava aracı kavramı çıkmıştır. Askeri alanda güvenlik önlemlerinin arttırılması yönünde yapılan çalışmalar sonuncunda İHA’lar ortaya çıkmıştır. Ağırlıklarına göre sınıflandırılan drone modelleri, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından da aktif olarak kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda yurt dışından getirilen dronelar konusunda yapılan çalışmalar sonucunda yerli drone üretimi de başlamıştır. Önümüzdeki günlerde askeri alanlarda Türk üretimi drone modelleri kullanılacaktır. Özellikle doğu bölgelerinde sınır güvenliğini sağlamak isteyen askeri personel gündelik devriyelerini gelişmiş drone teknolojisiyle sağlamaktadır.

Drone Tarihi

Herkes tarafından bilinen adıyla insansız hava araçlarının üretimi ve geliştirmeleri 1916 yılında başlamıştır. İlk droneu kim üretti sorusunun cevabı ise tarihte A.M. Low olarak yanıt bulunuyor. Uzaktan Kumandalı Araçlar olarak adlandırılan ilk insansız hava araçları modelleri ikinci dünya savaşında da aktif olarak kullanılmıştır. Özellikle askeri operasyonlar için geliştirilen bu cihazlar günümüzde fotoğrafçılık, tanıtım filmi, sinema, arama kurtarma ve bir çok alanda aktif olarak kullanılmaktadır. Türkiye’de kayıtlı 25.000 drone kullanıcısının bulunduğunu da notlarımızın arasına eklemek isteriz. Önümüzdeki günlerde bu rakam giderek artacak gibi görünmektedir.

Kullanım Alanları Genişliyor

Boyut, ağırlık ve işlevleri göz önüne alındığında bir çok amaca hizmet edebilen drone modelleri yangın ile mücadelede de aktif olarak kullanılmaya başlandı. Tabi ki bu insansız hava araçları DJI’ın ürettiği mini dronelar değil. Boyutları ve ağırlıkları fabrikasyon ürünlere göre devasa diyebiliriz. İnsansız hava araçlarının jet motorlu uçak modelleri de mevcut ve bunlar yine askeri operasyonlarda kullanılmaktadır. Yazılım teknolojisinin gelişmesiyle dronelar hayatımızın içinde bir çok noktada ortaya çıkacak gibi görünüyor. Dji’ın ürettiği dronelar ise şu an da piyasanın en iyisi konumunda yerini almakta. Toplam 39 adet Dji drone meraklılarının gönlünü fethetmiş bulunmakta. Fakat dji’ın resmi açıklamasında

Dji bir çok ürün piyasaya sürdü ve bazı ürünlerin üretimini durdurduğunu açıkladı. Ocak ayının ortalarında bayilerine  şu mektubu  göndermişti:

Yetkili Dji Bayileri;

“Dji üretim bölümünden gelen güncelleme:

Dji Mavic Pro ve Mavic Pro Combo yoğun bir şekilde üretilmiştir; ancak 2017 Ocak ayının sonuna kadar tüm üretim durdurulmuştur.

Ocak 2017’nin sonu, Çin Yeni Yılı’dır ve burada üretime 2-3 hafta ara verilebilir, bu da bizim için iyi bir durum değildir. Bu aşamada, müşterilerinize Mavic Pro ve Mavic Pro Combo Stoklarının ciddi derecede sınırlı olduğunu lütfen belirtin, ancak Mart 2017’ye kadar DJI’nın yeterli üretim yapabilir hale geleceğini umuyoruz.”

Dji’ ın da belirttiği gibi yeni ürünlere çok talep olmasına rağmen stoklarda sınırlı sayıda ürün vardı ve bu uzun tatilin ardından hızlı üretime tekrar geçildi. Artık bu ürünlerin dağıtımı daha rahat yapılacak. Ancak bazı ürünler için üretimin tamamen durdurulduğu da bildirildi.

Dji Phantom 4 Üretimi

Phantom 4 üretimi sona erdirildi. Stoklarda mevcut olanlar ise hala satışta.

DJI Phantom 3 Professional ve Advanced

Phantom 3 Advanced ve Professional üretimi sona erdirildi.

Phantom 4 Pro ve Pro Plus Üretimi

DJI, drone üretimini  Mavic Pro, Phantom 4 Pro ve Phantom 4 Pro Plus ile sınırlı olacak.

Dji 14 Ocak 2017’ den itibaren online alışveriş sitesinden Phantom serisinin Pro, Adv, 4K ve benzer ürünleri kaldırdı. Bu drone’ ların bilgi sayfasında Mavic’ i ziyaret ediniz diye bir bildirim geldi.

“Lütfen Phantom 3 Advanced / Professional / 4K ürününün artık üretilmediğini unutmayın. En son DJI teknolojileri için lütfen Mavic’e bakın. ”

Phantom 4 ve Sonrası:

Eylül ayında Dji Mavic Pro , duyuruldu ve çok ciddi satışlar beklendi. Dji da kullanıcılarını Dji Mavic’ e yönlendirmeye başladı. Phantom serisinde ise Phantom 3 Pro piyasaya çıktıktan sonra serinin diğer ürünlerine ciddi fark attı. Phantom 4 yerine Phantom 3 Pro’ nun tercih edilmesi, bir çok durumda mantıklıydı ve Phantom 4, Phantom 3 Pro’ ya ciddi bir fark atamadı.  Phantom 4 Pro ise seri içinde bir çok üstün özelliğiyle parladı.

Dji’ ın kendi içinde bu kadar rekabet arttırması kullanıcıların kafasını karıştırdı ve bu yüzden Dji üretim hattı ciddi bir sadeleştirmeye girdi. Bu kategoride ürün seçeneklerini azalttı. Üretime Dji Mavic Pro, Phantom 4 Pro ve Phantom 4 Pro Plus ile devam edilecek.