Dji Zenmuse X 7 Çarpıcı Özellikleri

Dji Zenmuse X 7 Çarpıcı Özellikleri

Günümüzde amatör veya profesyonel olarak film çekimlerinde drone kullanmak normal hale gelmiş durumda. Yapımcıları Jimmy Jib gibi masraflı ve hantal araçlardan kurtaran drone teknolojilerine yatırım da yükseliyor.

Ticari drone sektöründe lider isim olan Çinli DJI, zaman zaman sinema sektörüne yönelik olarak da ürünler geliştiriyor. Bunlardan en sonuncusu  Zenmuse X7 adındaki drone kamerası oldu. Zenmuse X7 modeli profesyonel drone sinemacılığına yönelik dünyanın ilk Super 35 dijital kamerası olma özelliğini taşıyor. Kamera, CinemaDNG formatında 6K RAW video kaydı yapabiliyor. Bu kayıtlar düşük ışık altında en iyi detayı sunuyor ve düzenlemeye hazır bir halde geliyor.

DJI ‘dan Profesyonellere Özel : Zenmuse X7

Dji, sinema sektörüne de yönelik olan drone kameralar geliştiriyor. Bunlardan biri de Zenmuse X7 drone kamera. Zenmuse X7 profesyonel drone sinemacılığına yönelik Super 35 dijital kamera olma özelliğini taşıyor. Kamera ile CinemaDNG formatında 6K RAW (Ham) video kaydı yapmak mümkün. Düşük ışık altında en iyi görüntüyü verme yeteneğine sahip bir kamera. Görüntü kayıtları RAW yani  düzenlemeye hazır bir halde geliyor. Kamerada temel objektif için özel bir yuva sistemi var. Objektiflerde 16mm, 24mm, 35mm ve 50mm olmak üzere opsiyonlar mevcut. Diyafram aralığı f/2.8. 16mm’lik objektif ND (Nötr Yoğunluk) filtresi de taşıyor. Yazılım olarak kullanılan Cinema Color System düzenleme programı kulanıcılara esneklik sunan bir program.

Kamerada ana lens için özel bir yuva sistemi var. Lensler de 16mm, 24mm, 35mm ve 50mmolarak 4 seçenek sunuyor. Lenslerin diyafram aralığı f/2.8 şeklinde. 16mm’lik lenste bir ND 4 filtresi yer alıyor. Diğer lenslerde ise mekanik deklanşör  mevcut.

“Zenmuse X7, profesyonel içerik yaratıcılarının havadan çekimlerini talep ettikleri gibi çarpıcı ve canlı bir hale getirmek için ihtiyaç duydukları her şeyi sunuyor” diyen DJI Kıdemli Ürün Müdürü Paul Pan sözlerine şunları ekledi, “Zenmuse X7, büyük Super 35 sensörden yeni bir montaj, objektif ve renk sistemine kadar, görüntü yönetmenlerine ve profesyonel fotoğrafçılara, kolayca entegre edilmiş yüksek kaliteli görüntüleri yakalamak için DJI Inspire 2 drone ile sorunsuz çalışacak benzersiz bir takım set sunuyor. endüstri lideri avuçiçi kameralarla çekilen projelere dönüştürdü.”

Yeni kamera, Dji DL-mount özel havadan montaj sistemini kullanıyor. Bu montaj aparatı, asal merceklerle kullanılmak üzere tasarlanmış “ultra-kısa” bir flaş odak mesafesine sahip.

Her biri maksimum f / 2.8 açıklığı olan ve karbon elyaftan yapılmış yeni lensler 16 mm, 24 mm, 35 mm ve 50 mm’dir; bu nedenle drone kullanımı için dayanıklı ve hafiftir.

16mm lens dahili bir ND 4 filtreye sahiptir ve 24mm, 35mm ve 50mm objektiflerde mekanik bir obtüratör bulunur.

Zenmuse X7 mükemmel çözünürlüklü, en yüksek kalite film yapımları için entegre gimbal ile desteklenmiş kompakt Super 35 kameradır. Inspire 2 uyumluluğu ile en iyi profesyonel seviye hava sinematografisini sunar. 14 duraklı dinamik menzile sahip 24 MP CMOS sensör görüntülerinizdeki detayları korur ve 6K CinemaDNG ve 5.2K Apple ProRes 20 fps – 24 MP hızlı çekimleri destekler.

Mükemmellik İçin Tasarlandı

X7 Super 35 sensörü kullanıyor ve RAW 6K/30fps – 3.9K/59.94fps okuma hızını destekliyor. Kayıttayken sensörün diyagonal uzunluğu 26.6mm ve piksel boyutu 3.91 µm’a kadar ulaşabiliyor. Bu büyüklükteki sensör kullanıcılara daha yüksek ışık hassasiyeti sunuyor ve 14 duraklı dinamik menzili ile Zenmuse X5’ten daha geniş bir seçenek vaat ediyor.

Dahası, X7’de bulunan SNR 46 dB. Bunun anlamı X5’e göre 8 dB daha yüksek ve tonal menzili 9.41 bit daha yüksek. Bütün bu özellikler setlerdeki zorlu görevlerde daha iyi çalışmalar ortaya koymak için limitsiz yaratıcılık sunuyor.

X7 ayrıca 4 farklı lens arası geçişi sağlayan, dünyanın ilk entegere lens eklentisi olan DL-mount’u kullanıcılara sunuyor. Kusursuz montaj için yeni Dji Cinema Color System, daha kolay post-prodüksiyon için doğru renkleri korur. Bunlar, film yapımcılarına yeni ufuklar açan ve hayallerinde çekimleri aynı şekilde gerçekleştirebilecekleri olanakları sağlamaktadır.