Dji Ronin-M İncelemes

Dji Ronin-M İncelemesi

Nedir Bu Ronin ?

Japonca bir kelime olan Ronin’in anlamı hakkında kısa bir araştırma yaptığımızda; 12-19. yüzyıl Japonya’sında efendisiz kalmış savaşçı (Samuray) aristokratlara verilen ünvan olduğunu görüyoruz. Ronin Japoncada “dalgaadam” anlamına geliyor. Muhtemelen Ronin’lerin oradan oraya başsız bir şekilde savrulmaları kastediliyor. Ronin’ler genellikle asi ve huzur bozucu kimseler olarak anılıyormuş. Belki de bu Dji’nın esin kaynağı oldu. Ve Dji, Ronin’le birçok markanın huzurunu bozacak gibi görünüyor.

Asıl konumuz Dji Ronin‘e dönecek olursak, Dji Ronin: Profesyonel görüntü çekimleri için tasarlanmış, yüksek hassasiyet ve kalitede üretilen gövde üzerinde yer alan, yüksek tork ve süper hızlı fırçasız motorlar ile sensörlerden aldığı bilgiyi eşsiz bir algoritma ile işleyip 3 ayrı eksende eşsiz bir stabilizasyon sağlayan bir kamera stabilizasyon sistemidir.

Taşıma kolaylığı sağlayan dizaynı, %0.02 derecelik hassasiyet oranı ile görüntü açılarının manipülasyonunda hassas kontrol olanağı tanıyor. Dji  Ronin, dünya klasmanında video stabilizasyonu, prodüksiyon verilerine uygun hızda çıkış alabileceğiniz profesyonel bir sistemdir. El gimbal sabitleme sistemleri film yapımcıları, görüntü yönetmenleri ve haber fotoğrafçıları için açık bir araçtır. Ronin-M, üretim kitlerine bir gimbal eklemek isteyenler için mükemmel bir seçenek sunuyor.

Kamera raylar, veya karmaşık kurulumlar olmadan sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilme özgürlüğünü barındırıyor. Bu, özellikle ciddi kepenk sorunlarından muzdarip olan DSLR’leri kullananlar için geçerlidir, bu nedenle herhangi bir kamera hareketi titreşim ve gerilmelerden arınmış olmalıdır.

Dji Ronin’in bir küçüğü gibi düşünebileceğiniz Di Ronin-M modeli 3.6kg ağırlığa kadar tüm kameraları kolaylıkla taşıyabiliyor ve kaliteli bir vibrasyon engellemeye sahip olabiliyor. 3-axis yani 3 eksenli görüntü sabitleme özelliği ile video çekimlerinizde konu takibini mükemmel seviyeye çeken Ronin-M profesyonel video çekimlerinizde yanınızdan ayırmayacağınız bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Dji çok benzer ama çok daha temel bir şey tasarladı. Bu tasarım, gerçek gimbalin merkeze tutturulduğu bir üst çubuktan, bir üst koldan ve üst çubuğun herhangi bir noktasında sabitlenebilen ve en uygun konfor için 360 derece döndürülebilen iki dikey kavramadan oluşuyor. Bir gimbalın yönetilmesinin tek kolay yolu, Movi halkasıdır, bu halka olası bir olayda hasar gördüğünde dji tamir onarım yapılması gerekmektedir. Ronin M için önemli yapı taşıdır. Burada Ronin-M MOVI farklı daha küçük ve daha basit bir yapı gibi görünmektedir. Bu düşük profil tasarımı Ronin-M bir araya getirilmesi çok kolay. Gimbal, üst çubuğun her iki tarafının da takılarak tutturulduğu üst tutamağa kolayca kayabilir ve kilitlenir.

Bilgisayar kontrolü ile tilt ekseninde 105° yukarı; 165° aşağı; roll eksende +/-110° çalışma açısına sahip olan Ronin-M Bu açılar ve derecelerde +/-0,02° gibi göz ile tespit edilemeyecek hassasiyette çalışabilmenize olanak tanıyor.

İki operatör kumandası ile bir kişi zor koşullara kendini adapte edebilirken kumandanın yer aldığı kullanıcı ise kamera ve gimbal kontrolünü sağlayarak mükemmel videolar ortaya koyabilir..

Dji Ronin-M; sled&vest style stabilizer kullanım öncesinde kamera ile balan yapılmasına ihtiyaç duyar ve bir kez yapıldığı anda da bunu kendi ayarlarında saklı tutarak sonraki çekimlerinizde de kolayca aynı şekilde çekim yapmanızı sağlar.

Dji Ronin-M 6 saate kadar çalışma süresiyle de kullanım konusunda büyük ergonomi sağlayabiliyor. Ayrıca Ronin-M kompakt video kameralar, aynasız fotoğraf makineleri ve DSLR ile video çekmek isteyenler için de rahatça kontrolü ile önemli bir özellik sunuyor. Tek kullanıcı ile efektif kullanım kolaylığının dışında ikinci bir kontrol ile daha iyi sonuç alabileceğiniz Dji Ronin-M, videoda stabilitenin ve düşük vibrasyonun sağlanması için çok önemli bir ürün olarak göze çarpıyor.

İkinci Oporötör Kontrolü

İkinci operatör kumandası ile kontrol edilebilen Pan, Tilt, Roll eksenleri DJI Ronin’in bir başka profesyonel özelliğidir. Smoothtrack hızı ve operasyon modları kumanda üzerindeki 2 ayrı toggle switch ile kontrol edilebilmektedir.

Üç Farklı Çalışma Modu

A- Underslung Mode:

Gimbalın normal operasyon modudur. Gimbal yer hizasından göğüs hizasına kadar ki çekimlerde rahatlıkla taşınır ve kontrol edilir. Aynı zamanda jib multicopter veya cablecam e bağladığınız zaman kullanmanız gereken mod’dur.

B- Upright Mode:

Bu modda gimbal ters çalışır. Gimbalı ters çevirip, kamerayı göz hizasına veya daha yüksek bir perspektifte kullanabilirsiniz. Kalabalık ortamlarda kalabalığın üzerinden görüntü almak için veya arabanın üzerine Ronin’ni bağladığınız zaman bu modu kullanmalısınız.

C- Briefcase Mode:

Dji Ronin kuvvetli motorları sayesinde zor açılarda sorunsuzca çalışmaktadır fakat genel de bütün bu modların düzgün çalışması için kameranın ağırlık merkezinin güzel ayarlanmış olması gerekmektir.

Enerji Dağıtım Kutusu

Dji Ronin’nin en güzel özelliklerinden bir tanesi de kameranın hemen altında taşıdığı enerji dağıtım kutusu. Kameranın hemen altında yer alan kısımdaki soketler sayesinde gimbal üzerindeki gereksiz kablolamadan kurtuluyorsunuz ve kullandığınız aksesuarlar için (Kablosuz Video Verici veya Kablosuz Follow Focus) için ekstradan pil kullanmak zorunda kalmıyorsunuz. Kameranın altındaki kısımda iki tane tamamen regule edilmiş 12v P-Tap, bir adet 500mAH USB Soket ve HD Video verici Dji Lightbrige için özel bir giriş bulunuyor.

Dji’ ın film yapımcıları için geliştirilen Dji Ronin kamera stabilizasyon teknolojisi ile sinema sektöründe vazgeçilmezler arasındadır. Özel algılayıcıları, güçlü motorları ve gelişmiş algoritmaları, dünya standartlarındaki hassaslığı elinize geçirir. 3-Axis stabilize gimbala sahiptir. Kullanım kolaylığı sağlayan modları ve güçlü teknolojileri ile en çok tercih edilen kameralardandır. Dji Ronin gibi güçlü bir cihazın hasarı da ağır ve maliyetli olmaktadır.

Dji Ronin de Yaşanan Sorunlar

Eğer sizde Dji Ronin gibi güçlü bir cihaza sahip iseniz tabiki de güçlü olduğundan maliyeti ve hasarıda ağır olmaktadır.

Bağlantı Problemi ,

Kamera Sorunu ,

Bluetooth Sorunu ,

IMU sorunu ,

Motorlardaki Yaşanan Sorunlar ,

Motorlardaki Ses Sorunu ,

Kontrolsüz Hareket Etmesi ,

Kullanıcı Kaynakları Sorunlar (Düşürme, Sıvı Teması ve vb. sorunlar)