Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Dji phantom / İnspire / ESC STATUS ERROR HATASI

Emka Drone Dji Servisimize gelen Inspire 1 cihazının Esc hatası giderilmiştir. Bu hatayla ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz:

Inspire kullanıcılarının sık karşılaştığı arızalardan biri de “Esc Status Error”, ekranda bu hatayı aldıktan sonra bir çok şey denemişsinizdir muhtemelen. Ancak Esc Status Error bir anakart arızasıdır.

Dji Inspire model cihazlarında esc status error hataları genellikle motor hasarları sonrasında ve sert düşüşlerde ortaya çıkan sabit arıza faktörüdür.

Arıza Nedenleri:

Motor arızasıdır, motor çalışmaya başlarken hata uyarı olarak ekranda kullanıcıya iletilir.Arıza sebebi kullanıcının kontrolsüz uçuş sonrası sert düşüş yapması ve motorun uçuş sırasında aniden kilitlenip motor sürçü devresinin kısa devre olmasıdır.  Dji teknik servis hizmeti vermekte olduğumuz sürece bir çok neden tespit etmiş bulunmaktayız.

Eğer Inspire cihazınızda bu hatayı alıyorsanız, tamirinin ve onarımının mümkün olduğunu bilmenizi isteriz. Teknik detaylarla ilgili dji ürünlerinin arıza tespitlerini yapıyoruz ve çözüm geliştiriyoruz. Esc hatası ile ilgili de bir çok arıza tespitimiz ve çözümlerimiz mevcuttur. 

Esc Status Error Neden Olur?

Eğer motor çalışırken aniden durduruluyorsa, sert iniş yapılıp, cihaz anakartta hasar oluşturması, kontrolcü ile anakart arasında sinyal bozuklukları, anakart üzerinde bulunan kondansatör arızaları, esc ve drv entegrelerinin uyumsuz çalışması, pervane koruyucuları takılıp çıkarıldığı esnada motorun uzun vida ile delinmesi,kontrolcü güncelleme esnasında kalıcı arızalanması , anakart üzerindeki mosfet arızası gibi durumlardan oluşan arızalar elektronik uzmanlığı gerekmektedir Bu sebeple eğer tecrübeniz yoksa yapmaya çalışmamanızı öneririz.  Inspire cihazınız açarken de dikkatli olmak gerekir bilinçsiz çabalamak ve ya büyük vida takmak için zorlamak motora zarar verebilir. Bu nedenle drone motoru ve kartta(board) bulunan devreleri zedelememek için  hassasiyetle çalışılması gerekmektedir.

Emka Drone Olarak; Kırımsız Uçuşlar Diler,

Kadıköy, İstanbulda Hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatırız.