Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Dji Phantom Pusula Kalibrasyon Kılavuzu

Dji Phantom Pusula Kalibrasyon Kılavuzu

Phantom pusulası neden kalibre edilmelidir?

Güvenli ve kontrollü bir uçuş sağlamak için iyi bir pusula kalibrasyonu önemlidir.

Pusula kalibrasyonunun tek amacı, uçağın manyetik alanının bileşenlerini ölçerek toplam ölçülen manyetik alandan çıkarılabilmelerini sağlamaktır. Üç eksenli manyetometrelerin döndürülmesi, drone’nun uçuş kontrolörünün, etrafındaki manyetik alanı, drone’nun manyetik alanından ayırmasına izin verir. Çevredeki manyetik alan dönerken , drone’nun manyetik alanı sabit kaldığından (manyetometre referansı çerçevesinde) onları ayırabilmektedir .

Hiçbir ölçüm, drone’nun uçuş kontrolörünün bir yerde sapmayı belirlemesine izin vermeyecektir (çünkü gerçek kuzeyin nerede olduğu konusunda hiçbir fikri yoktur).. Sapma, ürün yazılımı içindeki bir global sapma modelinden belirlenir. Ölçülemez olduğu için sapmayı telafi etmenin bir yolu yoktur. Bu, önemli manyetik sapma bölgelerinde kalkış yapmanın neden dengesiz uçuşa neden olacağını açıklıyor.

Uyarı işaretleri Phantom sadece pusulanın çok zayıf (anlaşılmaz) veri sağladığını tespit edebilir . Bu genellikle güçlü bir manyetik alana yakın yerleştirirseniz oluşur. Kırmızı ve sarı ışıklar yanıp sönecek ve Phantom uygulamada bir pusula hatası gösterecektir.

Not : Pusula hatası olmaması, pusulanın düzgün çalıştığı ve kalibre edildiği anlamına gelmez.

Pusula Girişimi

Mevcut pusula girişimini DJI GO’nun “Ana Kontrolör Ayarları” -> “Gelişmiş Ayarlar” -> “Sensörler” bölümünde görebilirsiniz. Fantom manyetik etkilerden uzak bir yerde olduğunda renkli çubuklar yeşil (Mükemmel) aralığında olmalıdır . Çubuklar kırmızı (Poor) aralıkta veya ona yakınsa (veya DJI GO 3 kullanıyorsanız “Mod” değeri 1,300 ile 1,600 arasında değilse) , Phantom’u farklı bir yere taşıyın ve tekrar kontrol edin. Pusula etkileşimi hala kırmızı (Zayıf) aralığındaysa veya ona yakınsa, pusulanın kalibre edilmesi gerekebilir veya mıknatıslanabilir / hasar görebilir.

Not : İyi bir pusula girişim değeri, pusulanın düzgün çalıştığı ve kalibre edildiği anlamına gelmez.

Phantom pusulası ne zaman kalibre edilmelidir?

Her uçuştan önce kalibre etmeniz gerekmez ve bazı durumlarda kesinlikle kalibre etmemelisiniz. Bu, bunu yapmaktan hiç rahatsız olmamanız gerektiği anlamına gelmez. Bu çok yanlış gitmek için sadece bir kez alır.

Not : Kalibre etmek için ideal yer 20 ft yarıçap içinde metalik bir şey içermeyen geniş açık bir mekandır. Drenaj borularından, sulama sistemlerinden, kayalardan, kaldırımlardan (veya diğer beton yapılardan) uzak tutun .

Aşağıdaki durumlarda Phantom pusulasını kalibre edin:

Pusula parazit değerleri patlak vermez veya DJI GO bir pusula hatası gösterir (kalibrasyondan önce manyetik metal nesneler için kontrol alanı)

Hayalet yerleştirilirken uçarken uçuyor (diğer olası sebepleri de kontrol edin).

Yeni metalik ekipmanlar Phantom’dan takılmış veya çıkarılmıştır (örn. GPS izci)

Pusulanızı daha önce çözdüyseniz (talimat verilmedikçe pusulayı küçümsemeyin)

Aşağıdaki durumlarda Phantom pusulasını kalibre ETMEYİN :

Hayalet, betonun, binaların ve / veya gizli veya havai güç hatlarının / borularının / vb.

Taş kaplı bir yüzeye, taş bir yüzeye, sahilde, bir teknede, bir balkonda, bir arabanın yakınında, hoparlörlerin yakınında, vb.

Phantom yakınında manyetik metalik nesneler var ya da yakınlarda böyle bir nesne olmadığından emin değilsiniz.

Phantom Pusula Nasıl Kalibre Edilir

Kalibrasyon yaparken (örneğin seyretmek veya çalmak) Phantom yakınında tutulabilecek tüm metalleri çıkarınız .

Beton veya asfaltta (beton veya asfaltın inşaat demiri içermediğini bilmedikçe) çim veya pislik üzerinde bir yer bulun .

Phantom ve takılı aksesuarlarınızı güçlendirin (örn. GPS izci) .

Phantom uçmaya hazır oluncaya kadar bekleyin.

Click “Kalibre” düğmesine DJI GO “Drone Durum” bölümünde. “Kalibre Et” tuşu orada görünmezse, pusulayı DJI GO’nun “Gelişmiş Ayarlar” bölümünden ayarlayabilirsiniz .

Arka Phantom kolu ışıklarının düz sarı olduğunu doğrulayın.

Phantom’u  toplayın ve arka Phantom kolu ışıkları sürekli yeşile dönene kadar tam 360 derece (ya da biraz daha fazla) düzgün ve sabit bir şekilde çevirin.

Not : Phantom’u elinize çevirmek kolay olmasa da, Phantom’u sabit tutmak ve vücudunuzu bir daire içine almak daha kolaydır.

Phantom’un ön kısmını düz bir şekilde işaretleyin ve arka Phantom kolları yeşil renkte yanıp sönmeye başlayana kadar, tam 360 derece (veya biraz daha fazla) düzgün ve sabit bir şekilde çevirin

Not : Phantom  gimbalın aşağıya yüzleşmek için tepki gösterip göstermediği konusunda endişelenmeyin. Phantom’u rahatça ve sürekli olarak döndürmeye devam edin. Herhangi bir nedenden dolayı yukarıdaki adımlardan herhangi birini sorunsuz ve düzgün bir şekilde tamamlamazsanız, işlemi tekrar başlatın.