Dji Phantom 3 Professional Tamiri

Emka Drone bildiğiniz üzere dji marka ürünlerin servis hizmetini vermektedir. Verdiğimiz servis hizmetinin yanında sizlerle mümkün olduğu kadar  servisimize gelen her model hava aracının karşılaştığı sorunu, kazayı(crash) veya arızayı paylaşmaktayız. Ve akabinde dji teknik servisimizde, çözüme giden süreci de sizlere aktarmaktayız.  Müşterilerimizin de cihaz arızalarını ve geliştirilen çözüm sürecini bilmesi  kendimize şeffaflığı vizyon edinmemizdendir.

Dji Phantom serisinde, şu anda piyasada bulunan en son model Phantom 4’ tür,  doğal olarak son teknolojiyle donatılanıdırve kuşkusuz Phantom serisinin şuan için en iyisidir. Ancak Phantom 4’ ten sonra, Dji’ ın Phantom 3 modelleri arasında en çok tercih edileni ve diğerlerine fark atan modeli Phantom 3 Professional’ dır. Servisimize gelen cihazlar da genelde bu iki model üzerine yoğunluk vardır.

Eğer hava aracı kullanıyorsanız, ister hobi amaçlı ister ticari amaçlı maalesef ki “crash(kaza)” veya düşme sonucu kırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bugün servisimize gelen Phantom 3 Professional cihaz kötü bir zemine düşmüştür. Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi cihazda ağır hasar meydana gelmiştir ve çamur içerisindedir.

 

Emka Drone olarak, teknik sürecimiz işlerken öncelikle arıza veya arızalar tespit edilir ve yapılması gerekenler belirlenir. Ön rapor bitiminde, müşterimize sunarız ve servis sürecinin nasıl işleyeceği ve maliyetinin ne olacağı konusunda bilgilendiririz.  Müşterimizin onayının ardından servis sürecini başlatırız.  Yine aynı akış içerisinde cihazımızın arıza tespiti yapıldı.

Dji Phantom 3 Professional’ da Düşme Sonucu Hangi Arızalar Meydana Geldi?
  1. Gimbal Arızası: Düşme sonucu gimbalda ağır hasar oluşmuştur. Gimbalda ağır hasar oluşmuştur, gimbal değiştirilerek çözülebilir; ancak maliyetli olacaktır. Servisimizde bu hasar onarılmıştır ve gimbal arızası giderilmiştir.
  2. Ribbon Kopması: Kaza(crash) veya düşme sonucu “gimbal”a bağlı olan ribbon(flex cable) kopması çok sık karşılaşılan arızalardandır. Cihazımızda da ribbon kopmuştur ve çözüm olarak yapılacak tek şey değişim olduğundan orjinaliyle değiştirilmiştir.
  3. Anakart Arızası: İlk iki arızamız gözle görülmektedir. Ancak anakart arızasını, dışardan baktığınız zaman eğer teknik uzmanlığınız yoksa göremeyeceksiniz. Anakart üzerinde bulunan elektronik devrelerde arızalar meydana gelmektedir, arızanın tespiti ve onarımı hassas bir iştir ve uzmanlık gerektirir. Phantom 3 Pro model cihazımızın anakart arızası giderilmiştir.
  4. Shell(Kasa) Değişimi: Cihazımızın kasasında oluşan çatlak ve kırımlardan dolayı shell değişimi yapılmıştır.

dji-phantom3-pro-tamir

Cihazın servisimize geldiğinde ilk halinin fotoğraflarını paylaştık ve gördüğünüz üzere ağır hasarlı diyebileceğimiz türden arızalara sahipti. Dji teknik servisimizde tüm arızaları tek tek giderildi. Servisimizde test edildi. Güncelleme kontrolü yapıldı. Cihaz kalibrasyonu yapıldı. Orijinal haline getirildi ve müşteriye teslim edildi.

Emka Drone Olarak; Kırımsız Uçuşlar Diler,

Dji Teknik Servisimizin, Kadıköy, İstanbulda Hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatırız.