Dji Osmo Özellikleri ve Dji Osmo/Plus Arasında ki Farklar

Dji Osmo Özellikleri ve Dji Osmo/Plus Arasında ki Farklar

Eğer video kayıt ile ilgili profesyonel ya da amatör anlamda bir işiniz varsa, ekipman konusunda daha çok ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Siz hangi ekipmanları alsam diye düşünürken biz de en azından Dji Osmo hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayalım.

  DJI, sinema filmleri ya da reklam tanıtımları için kullanılan kamera sabitleme sitemlerini üreten en iyi firmalardan. Osmo ile de bu süreci daha da ileri taşıyor.

 Osmo aynı zamanda bir ilk olarak da karşımıza çıkıyor. Dji’ın bu konuda geliştirdiği ilk ürün ve oldukça iddialı olarak ortaya çıkıyor.

 Osmo birçok benzerinden farklı olmak üzere 12MP çözünürlük ve ½.3 inç sensörlü kameraya sahip. Aynı zamanda maksimum 4K çözünürlükte video kayıtları gerçekleştirebiliyor. Bunları da 3 eksende sabitleyerek profesyonel seviyede stabil sonuçlar yaratıyor.

4  Osmo, barındırdığı ufak joystick ile kamerasının hareket alanını genişletiyor. Bu durum kendi kamerasının kullanımına zorlasa da farklı bir açıya dönüşüyor.

5  Kendi kamerasının dışında sistemi daha iyi hale getirebilmek adına da yine Dji

tarafından geliştirilen Micro Four Thirds sistem Zenmuse X5 ve Zenmuse X5R kamera birimlerini kullanıyor.

 Sisteminde kullandığı lensler farklı çekim amaçlarına uyum sağlayabiliyor. Bu da MFT sisteminin de kullanılmasıyla Osmo ile birlikte daha yüksek kalitede video ve fotoğraf ortaya koyuyor.

 Kameralarında CinemaDNG RAW formatıyla 13 durak dinamik aralık bulunuyor. Aynı zamanda Inspire 1 üzerinden gelen X3 kamera birimi de aktif olarak kullanılıyor.

8  Dji Osmo, dahili kamerasının çekim ayarlarını üzerinde taşıyabildiği akıllı telefonlardan sağlayabiliyor. Bunun için de oldukça gelişmiş bir uygulama sunuyor.

En kullanışlı özelliklerinden biri de dahili olarak ses kaydı gerçekleştirebilmesi ve otomatik panorama fotoğraflar oluşturabilmesi.

Dji osmo ve osmo plus ile drone severlerin isteklerine cevap veriyor. Bu iki dji ürününü Emka Drone olarak sizler için inceledik.

Dji Osmo ile Dji  Osmo Plus Arasındaki Farklar Neler? 

dji osmo servis
dji osmo servis
Dji markasının, daha önce piyasaya sürdüğü Dji Osmo kamerasını geliştirererek yenilediği son modeli  Dji  Osmo Plus adıyla karşımıza çıkıyor. Üzerinde bir gimbal aparatı ile birlikte Zenmuse X3 kamera bulunan Dji Osmo Plus’ın, ilk dikkat çeken özeliği yeni bir 22-77 mm (35 mm ile eşdeğer) yakınlaştırıcı lense sahip olması. Bu lensin,  Dji Osmo’dan farkı 3.5X optik yakınlaştırıcı ve 2X dijital kayıpsız yakınlaştırıcıdan (sadece 1080p kalitede çekim yaparken kullanılabilir) oluşan toplamda 7X yakınlaştırma özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellik ile 4K kalitesinde çekim yaparken, 2X’in yanı sıra 3.5X optik zoom özelliğinden de yararlanmış oluyoruz. Bu özelliğe baktığımız da Osmo Plus’ın  zoom özellikleri geliştirilmiş bir model olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.

Dji Osmo Plus ile Geliştirilmiş Batarya

Yeni model olan, Dji Osmo Plus’da  sensör değişikliğine gidilmeyerek, Dji Osmo’da  bulunan, 1/2.3 inç Sony Exmor R CMOS (12.40 mega piksel özellikli) sensör kullanılmış. İki ürün arasındaki bir diğer fark ise, Dji Osmo’da bulunan 980 mAh pil yerine, Dji  Osmo + da 1225 mAh batarya kullanılmasıdır. Batarya gücünün arttırılması ile yeni Dji Osmo Plus ile ortalama yarım saat daha kesintisiz çekim yapılabiliyor.

Dji Osmo Plus ile gelen yeni bir özellik ise, “motion timelapse” özelliğidir. Bu mod ile kullanıcılar çekmek istedikleri alanın başlangıç ve bitiş noktalarını Dji Osmo Plus’a kaydederek, kameranın belirlenen bir süre zarfında hızlandırılmış kayıt yapmasını sağlayabiliyorlar.

Titreşimsiz, Akıcı Mükemmel Videolar Oluşturun

Akıllı telefonlar ile çekilen görüntülerin,  titremesine engel olamıyoruz. Fakat Dji Osmo Plus’ın profesyonel kamerası ve net videolar çekmemizi sağlayan gimbal denilen sabitleyici sayesinde hareket halinde bile çekilen görüntüleri profesyonel ellerden çıkmış gibi paylaşabiliyoruz. Hem android hem IOS işletim sistemiyle uyumlu cep telefonların da görüntüyü anında aktarabilir sosyal medya hesaplarınızdan veya youtube kanalınızdan kolaylıkla paylaşabilirsiniz.

Dji Osmo Plus İle Kolay Kullanım

Kameranın kullanımından bahsedersek, ön tarafta hareketini sağlayan bir joystick, onun altında kayda girmek için bir tuş ve fotoğraf çekmeye yarayan bir tuş bulunuyor. Cihazın açma kapama tuşu ise en altta bulunuyor. Arka tarafta bulunan tetiğe basılı tutulduğunda ise kamera sabitlenerek, ne yöne dönülürse dönülsün, kameranın o açıda kalması sağlanabiliyor. Aynı tetiğe iki kere basıldığında ise otomatik olarak mevcut konuma geri dönüyor. Tetiğe üç kere ard arda basıldığında ise kamera selfie moduna girerek, kullanıcıya doğru dönmesi, hızlı şekilde görüntü alması sağlanıyor. Bu özellik selfie çekmek isteyenler, vloggerlar için oldukça kullanışlı bir özellik olarak karşımıza geliyor.

Dji Osmo Plus kameranın 4K görüntü alma kalitesi, detay sabitleme gibi özelliklerinden dolayı, doğa yürüyüşlerinde, takip çekimlerinde, klip çekimlerinde ve hareketli performansları video kaydına almak için oldukça elverişli olduğu söylenebilir.

Emka Drone olarak her türlü desteği siz sayın uçusseverler belirtir keyifli uçuşlar dileriz.

Dji servis hizmeti verdiğimiz İstanbul/ Kadıköy atölyemiz de Dji’ın tüm modellerine yedek parça ve servis hizmeti vermekteyiz.

3 yılı aşkın süredir Emka Drone olarak tüm Dji ürünlerine 7/24 destek vermeye devam ediyoruz.

Dji servis ve tamir hizmeti alabilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bize Ulaşın

 EMKA DRONE DJİ SERVİS

Haritada Biz

 

 

Harita Verileri
Harita verileri ©2018 Google
Harita VerileriHarita verileri ©2018 Google
Harita verileri ©2018 Google

 

 

 

 

Harita

 

Uydu

 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi