Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Dji Osmo Nedir ?

Dji Osmo Nedir ?

Dji firmasının piyasaya sunduğu bir el gimbali. Hem sabit hem de hareket halinde insan vücudunun hareketlerinden kaynaklanan kamera sarsıntılarını en aza indirerek neredeyse pürüzsüz diyebileceğimiz “smooth”  kalitede çekimler yapmanızı sağlayan bir ekipmandır.

Üç eksende hidrolik olarak çalışan mekanik, adımlarımız esnasında elimizde tuttuğumuz kameranın değişen merkez koordinatlarını ve eğimini zıt yönde güç uygulayarak sabitlemeye çalışır.

Dji Osmo 3 eksenli hidrolik yataklarla stabilize hareket sağlarken 12 megapiksel fotoğraf ve 4K video kaydedebiliyor. Üzerinde Zenmuse X3kamera sistemi yani inspire 1 kamerası bulunmakta. Tasarım olarak biraz faklılıklar var elbette Önceden profesyonel fotoğraflar çekebilirken şimdi yeni eklenen Timelapse, Hyperlapse ve Slow motion gibi özelliklerle geliştirilmiş halde karşımızda.

 

Yine drone’larda olduğu gibi Dji Go uygulamasını kullanan Osmo, akıllı telefonlara kolayca bağlanıyor. Tüm özellikleri akıllı telefonun ekranı üzerinden görmeyi ve yönetmeyi sağlayarak oldukça kolay bir kullanım sunuyor.Üç eksenli hidrolik sistemle görüntü stabilizasyonu yapan cihazlar daha önce de üretilmişti. Hatta Dji’ın “Ronin ve Ronin M” etiketli ürünleride tam olarak bu işi yapıyorlar Ancak bu ürünler çok daha iri, ağır ve pahalı ürünlerdir yani amatörlerden ziyade profesyonellere hitap eden ekipmanlar eşrafından sayılırlar. Dji Osmo’nun en büyük avantajı ise bir çocuğun bile rahatlıkla elinde tutarak taşıyabilecek compact boyutları ve tabi ki nispeten uygun olan fiyatı.

Dji Osmo Hangi Ünitelerden Oluşuyor ?

Dji  Osmo aslında teknik olarak 4 unsurun bir araya gelmesi ile oluşuyor;

1- “Handle” Dji  Osmoyu tutmanızı ve taşımanızı sağlayan kısım. Üzerinde bulunan tuşları sayesinde Osmo’yu kolaylıkla kontrol edebiliyorsunuz

2- “Gimbal” hareket kaynaklı axis bozulmalarını önleyen hidrolik mekaniğin çalıştığı kısım (kollar)

3- “Kamera”  DJI Osmo bir taraftan compact olacağım diye uğraşırken  diğer taraftan da kamera kalitesinden ödün vermemiş. 4K çözünürlüklü kamera ile fotoğraflar ve video çekmek mümkün.

4- “Dış Ünite” bağlantıları. DJI Osmonun yan kısmında bulunan bağlantı yuvası üzerinden akıllı telefon, tripod, bisiklet ya da araç kiti gibi unsurları ekipmana dahil edebiliyorsunuz.

Dji Osmo Kamera Özellikleri,

Dji Osmo’nun kamera özellikleri ebatları gibi hiç de mütevazi değil. Zaten Dji firması meşhur dronlarından inspire 1’de kullandığı Zenmuse X3 kamera sistemini küçük modifikasyonlarla revize ederek bu el gimbali ile bir araya getirmiş.  Bu yeni kamera 12 megapiksel fotoğraf ve 4K çözünürlükte videolar çekebiliyor. Tabi saniyede 30 kare 4K görüntü yerine 60 kare hızında 1080p çözünürlüğünü de tercih edebilirsiniz.  Üzerinde bulunan Sony üretimi  1/2.3 inç Exmor R sensör sayesinde 100-1600 ISO seviyelerinde fotoğraf ve 100-3200 ISO seviyelerinde video çekebiliyor.

Kamera Upgrade’İ Mümkün mü ?

Peki ya Dji Osmo ile birlikte gelen kamera bizi tatmin etmezse… başka bir kamera kullanabilecek miyiz diye merak ediyorsanız haberler iyi.. Çünkü DJI Osmo ile birlikte DJI’ın diğer üst sınıf aerial platformu kameralarını da kullanabileceksiniz tabi uygun bağlantı aparatları ile. Bahsettiğimiz kameralar 4/3 inçlik sensörlere sahip 16 megapiksel çözünürlük sunan X5 ve X5R kameralar. Bunlardan X5 kamera 100-25600 ISO seviyelerinde aralık sunarken X5R sadece bu aralığı sunmakla kalmıyor aynı zamanda da RAW formatında çekimlere olanak sağlıyor. Bütün bunları sayarken  Timelapse, Hyperlapse ve Slow motion gibi Dji Osmo ile birlikte gelen standart özellikleri de unutmayalım.

Zenmuse X5 ve X5R Uyumlu

Ayrıca yeni ürünlerden olan Micro Four Thirds sistemli Zenmuse X5 kamerayı bağlantı parçası üzerinden Dji Osmo el gimbali ile kullanabilirsiniz. Değiştirilebilir lensi ve ayarlanan manuel diyafram ayarı, X5 R modelindeki RAW video ile elinizde profesyonel bir kamerayı stabil olarak kullanabilirsiniz.

Geliştirilmiş Dji Osmo gimbal ile kaliteli stabil fotoğraflar çekebildiğiniz gibi 360 derecelik panoramik fotoğraflar da otomatik olarak çekebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey otomatik panorama moduna alıp açınızı belirleyip Osmo üzerindeki deklanşör tuşuna basmak, gerisi Osmo’nun gelişmiş panorama özelliğine kalıyor. 360 Derecelik dönüş ile muhteşem panoramalar yakalamanız artık çok kolay.

 

Emka Drone olarak her türlü desteği siz sayın uçusseverler belirtir keyifli uçuşlar dileriz.

Dji servis hizmeti verdiğimiz İstanbul/ Kadıköy atölyemiz de Dji’ın tüm modellerine yedek parça ve servis hizmeti vermekteyiz.

3 yılı aşkın süredir Emka Drone olarak tüm Dji ürünlerine 7/24 destek vermeye devam ediyoruz.

Dji servis ve tamir hizmeti alabilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bize Ulaşın

 EMKA DRONE DJİ SERVİS

Haritada Biz

 

 

Harita Verileri
Harita verileri ©2018 Google
Harita VerileriHarita verileri ©2018 Google
Harita verileri ©2018 Google

 

 

 

 

Harita

 

Uydu

 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi