Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Dji Active Track (Aktif İzleme) Modu Nedir ?

Active Track(Aktif İzleme)  Modu Nedir ?

Drone teknolojisi herkesin kullanımına sunulduğundan beri, hiçbir endüstri hava fotoğrafçılığından daha büyük bir etki görmedi. Havadaki yüksek çözünürlüklü, gimbal ile dengelenmiş bir kamerayı kontrol ederek, insanlar artık daha önce hiç olmadığı gibi manzaraları, şehirleri ve konuları yakalayabilirdi. Yaratıcıların profesyonelce çekim yapmasına yardımcı olan teknolojiler arasında Dji, Active Track’ın yararlı ve önemli olduğunu kanıtladı.

Daha önce Active Track’ı hiç duymamışsanız, henüz denemediniz ya da Dji drone’nuzla çekerken bunu en iyi nasıl kullanacaklarından emin değilsiniz, hemen şimdi öğrenin!

Active Track fonksiyonu, Mart 2016’da Dji Phantom 4 ile giriş yaptı ve hava fotoğrafçılarına uçarken sinematik bir atış yapmanın daha kolay ve güvenli bir yolunu sunuyor. Active Track etkinleştirildiğin de, çekim sırasında, yolda yürürken, araba kullanırken seçilen bir nesneyi izler. Deneyimli bir fotoğrafçı gibi uçma ve film yapma gücü ile, Active Track’in, Dji Phantom 4’ten sonra gelen her drone  için bir dayanak noktası haline gelmiştir.

Active Track’ı Etkinleştirme ve Kullanma

Bu güçlü işlevi nasıl kullanacağımıza başlamadan önce, hangi Dji ürünlerinin ActiveTrack özelliği olduğunu hızlıca gözden geçirelim. Onlar:

İnspire2

Phantom 4

Phantom 4 Pro

Mavic Pro

Mavic Pro Platinum

Mavic Pro Alp Beyazı

Bu dronlara ek olarak, Active Track ayrıca Osmo serisi avuç içi gimbals’ta kullanılabilecek yararlı bir araçtır . Active Track’in pürüzsüz el çekimlerini bir cinneyle nasıl çekeceğini görmek için Osmo Mobile’da bu makaleye göz atın .

Active Track(Aktif İzleme)  nasıl çalışır?

Acitve Track’in nasıl çalıştığına bir bakalım. Bu özellik güçlü bir GPS sinyaline ve dji drone’nun görüş sistemlerinin kullanımına ihtiyaç duyduğundan, yalnızca P modunu (Konumlandırma modu) etkinleştirdiğinizde kullanılabilir. ActiveTrack’i kullanabilmeniz için drone’nuzun P moduna ayarlandığından emin olun.

Active Track modundayken, devam edin ve Dji GO 4’ü kullanırken ekrandaki konuya bir kutu dokunun veya çizin . Bir kutu çizmek için yararlı bir ipucu: mümkün olduğu kadar arka planını korurken, kutunun içine bütün konuyu dahil etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bu, konunuzun en doğru şekilde izlenmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Active Track’i kullanmak için üç seçenek

Nesneniz seçilmiş ve tanınmıştır, yaratıcı, sinematik çekimler yapmak için güçlü özelliği kullanmaya başlayabilirsiniz. Active Track’i kullanmak için farklı seçenekleriniz olduğunu unutmayın.

İz

Drone, nesneyi sabit bir mesafede izler. Dji GO 4’te uzaktan kumandanızdaki ya da ekran kaydırıcınızdaki rulo çubuğunu, bir daire içinde nesnenizin etrafında uçmak için kullanabilirsiniz.

Profil

Drone, nesneyi sabit bir açıyla ve taraftaki mesafeyle izler. Trace gibi, bir dairenizde nesnenizin etrafında uçmak için uzaktan kumandanızdaki Rulo çubuğunu kullanabilirsiniz. Ayrıca, Dji phantom 4 serisi ve Dji mavic pro serisi profil modunda uçarken engelleri önlerken, Dji spark bunu yapamaz.

Spot

Drone otomatik olarak bir nesneyi takip etmeyecek, ancak kamera uçuş sırasında konuya işaret ediyor..

Dji Mavic Pro  Aktif İzleme Modu (Active Track Mod)

Aktif İzleme Modu, Mavic Pro’nun bir konuyu ve film videosunu aynı anda otomatik olarak izlemek için kullanabileceği akıllı bir uçuş modudur.

Aktif İzleme Moduna Nasıl Girilir?

Mavic Pro’daki diğer akıllı uçuş modlarının çoğu gibi  , Akıllı Uçuş Modları menüsünde Aktif İzleme modunu da girebilirsiniz.

Not: Akıllı Uçuş Modlarını  bulmakta sorun yaşarsanız,  aşağıdaki görüntü Uzaktan Kumanda simgesini bulmanızda yardımcı olacaktır.

Dji Mavic Pro Akıllı Uçuş Modlarına Nasıl Girilir?

 

Aktif İzleme moduna girmek için gereken tam adımlar şunlardır:

Dji Mavic Pro’yu havaya alın (3m veya 10ft dk)

Dji Uygulama ekranının en solundaki Uzaktan Kumanda simgesine dokunun

Modlardan Aktif İzlemeyi seçin  (daha fazla moda geçmek için diğerlerini hızlıca kaydırabileceğinizi unutmayın)

Drone sembolünün üst kısmına bakarak Aktif İzleme Modunda olduğunuzu kontrol edin (şimdi “ActiveTrack” yazıyor)

Şimdi neyin izlenmesi gerektiğini seçmelisiniz – ya nesnenin etrafına bir kutu vur veya çiz (çekimi yapmak için drone veya kamerayı hareket ettirmeniz gerekebilir)

Şimdi yeşil bir kutu, konu üzerinde “GO” ile / sonraki sayfada görünür.

Sağ tarafta artık Aktif İzleme modunu seçebilirsiniz (İz, Profil veya Spot Işığı – aşağıdaki resim)

Konuyu izlemeyi başlatmak için “Go” ile yeşil kutuyu işaretleyin

Aktif İzleme Modunda bir şeyi nasıl izleyeceğiniz konusunda üç ana seçeneğiniz vardır:

Trace  – Konuyu normal olarak arkadan takip eder (ancak döndürürken hareketlerine uyum sağlar.)

Profile  – hareket ederken nesnenin yandan görünümünü (profilini) korur (ve hız değiştiğinde devam etmeyi dener)

Spotlight – drone pozisyonda sabit kalır ve konuyu kamera açısı değişiklikleri ile takip eder

Hem İzleme hem de Profil’i biraz kullandım ve konuyu izlemek için iyi çalışıyorlar.

Aktif İzleme Tuzakları

Aktif Parça harika, ama sadece bunu yapmak için beklediğiniz şeyler kadar iyidir. Çevrenizi (ve gelecekteki çevreyi) ve Dji Mavic Pro’nun yeteneklerini bilmeniz gerekir.

Drone sadece yaklaşık 33mph (55km / saat) kadar takip edebilir, böylece hızlı araçlar drone’nun önüne geçecek ve izleme yeteneğini kaybedecektir.

Dji drone , konuyu görünürde tutabilmeli, böylece bir köşeyi veya drone altında çok hızlı hareket ederseniz, Aktif İzleme başarısız olur ve durur (tek bir ağacın altında bile yürüdüm ve beni kaybetti)

Yolunuzdaki tüm potansiyel engellerin farkında olmanız gerekir (Drone sizi takip edecek ve sizden bir mesafeyi koruyacaktır. Fotoğraf makinesini yeniden denemeye çalışacaktır, ancak bazen beklemediğinizde hareket eder. , şubeler vb. neredeyse kaçınılmazdır. Bu hareketleri daima açık alanlarda kullanırım.)

Eğer bir istiyorsanız pürüzsüz atış yapmanız gerekenler oldukça sabit bir hızda konuyu tutmak (siz hızını değiştirmek olarak Mavic yetişmek için çalışır, ancak hızlandırır bazen ani hareketler yapacak ve durdurur)

Dji Mavic ayrıca, büyük bir mesafeden (konu çok küçük göründüğünde) zor bir zaman geçirme eğilimindedir.

Sonuçta bu harika bir moddur, ancak sınırlamaları vardır. Çok fazla alanın olduğu yerde oynamalısın. Dji drone’nuza bolca boyun eğin ve bir yere gitmeyeceğini düşündüğünüzde bile, bir şeye çarpmadığından emin olun.

Emka Drone olarak her türlü desteği siz sayın uçusseverler belirtir keyifli uçuşlar dileriz.

Dji servis hizmeti verdiğimiz İstanbul/ Kadıköy atölyemiz de Dji’ın tüm modellerine yedek parça ve servis hizmeti vermekteyiz.

3 yılı aşkın süredir Emka Drone olarak tüm Dji ürünlerine 7/24 destek vermeye devam ediyoruz.

Dji servis ve tamir hizmeti alabilmek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bize Ulaşın

EMKA DRONE DJİ SERVİS

Haritada Biz

 

 

Harita Verileri
Harita verileri ©2018 Google
Harita VerileriHarita verileri ©2018 Google
Harita verileri ©2018 Google

 

 

 

 

Harita

 

Uydu

 

ÇALIŞMA SAATLERİ

Pazartesi