Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Dji Mavic Pro Drone Hakkında Merak Edilenler

Dji Mavic Pro Drone Hakkında Merak Edilenler

Dji Mavic Pro, diğer ürün kategorilerinden ayrı bir yerde olması nedeniyle oldukça ilgi çekiliyor ve hakkında bir çok şey merak ediliyor. Dji, art arda üç ürün birden çıkardığı ancak Dji Phantom 4 Pro bir serinin son ürünü keza Dji Inspire 2 de aynı konumda. Dji Mavic için ise tamamen yeni bir türün başlangıcı olarak Dji raflarında yerini aldı. Dji Mavic Pro’ nun bu kadar ilgi çekme nedeni ise kuşkusuz kaliteli hava çekimleri yapabilen bir drone’ un  bu kadar rahat taşınabilmesi. Dji Mavic Pro, tıpkı bir profesyonel fotoğraf makinesi çantası boyutunda bir çantaya sahip. Drone çekimi ve hava görüntüleri için bir hazırlık veya taşıma külfeti çekmeyeceğimiz anlamına geliyor. Dji, Mavic Pro ile yeni bir teknoloji modasını yaratmış olabilir. Fotoğraf tarihine baktığımızda, sadece stüdyoda gerçekleştirilebilen ve büyük makinelerle yapılabilen bir etkinlikti. Daha sonra teknolojinin gelişimiyle cep telefonlarına entegre edilerek cebimize kadar girdi. Aynı durum drone için de gerekli. Daha çok ticari amaçlı kullananlar ve hobiciler tarafından bilinen hava çekimleri, artık daha çok yayılmaya ve merak edilmeye başladı. Dji da bu yönde büyük hamlesini attı ve çok portatif ama bir o kadar da profesyonel hava aracını tasarladı, üretti ve kullanıcılara sundu. Yakın bir zamanda bir çok kişiyi elinde drone ile gezerken görmemiz beklenmeyen bir durum olmayacak.

Haliyle Dji Mavic Pro hakkında birçok şey merak ediliyor. Teknik özellikler, batarya, kamera, pervane özellikleri gibi birçok konuda sorular soruluyor. En çok merak edilenleri ve sorulanları Emka Drone olarak sizler için cevapladık.

 

Mavic’ in Kullanım Kolaylığı Başlangıç Seviyesi İçin İdeal mi?

Evet. Mavic özellikle yeni başlayanlar düşünülerek tasarlandı. Bildiğimiz ve kullandığımız tüm hava araçları arasında en kolay çalışanıdır. Gerçekten kararlı, kontrol çok hassas değil. Eğer bir şeye sürükleniyormuş gibi hissederseniz; ellerinizi kontrol çubuklarından kaldırın hemen duracaktır. MAvic’ in dengeli uçmasını sağlayan GPS, ekstra görüş kameraları gibi birçok özelliği var ancak bunların ayarını yapmanıza gerek duymaz. Bu sensörleri ne zaman ve nasıl kullanacağını Mavic zaten akıllı sistemi sayesinde bilir ve kullanır bu yüzden kullanıcının endişelenmesine gerek kalmaz.

Dji Mavic Pro’ yu ilk kez uçururken  hatırlanması gereken en önemli şey kumpas kalibrasyonudur.(Compass Calibration) Çok kısa sürede gerçekleştirilebilen basit bir işlemdir. Sadece Dji Go uygulamsının yönlendirmelerini izleyin yeter.

Mavic Pro ve Mavic Pro Platinum Arasındaki Fark Nedir?

Üç fark bulunuyor. Mavic Pro Platinum daha uzun uçuş ve havada kalma sürelerine sahiptir. Ayrıca 4dB’lik gürültü azaltma özelliğine sahip. Son olarak Mavic Pro Platinum şık bir platin kaplamaya sahiptir.

Mavic Pro’nun Bataryası Mavic Pro Platinum’da Kullanılabilir mi?

Teknik olarak birbirlerinden çok farklı olmayan iki Dji ürünü olan bu drone’ların bataryaları birbirleri için kullanılabilir.

Mavic Pro’nun Bataryası Hızlı Şarjı Desteklemekte midir?

Evet, Mavic Pro’nun akıllı bataryasını 100w’lık elektrik veren şarj cihazları ile hızlı şarj edebilirsiniz.

Powerbank Adaptörü Ne İşe Yarıyor?

Kullanmadığınız durumlarda Mavic Pro’nun bataryasını powerbank olarak kullanmanıza imkan tanıyan powerbank adaptörü ile başka cihazlarını şarj edebilirsiniz. Mesela, Mavic Pro’nun bataryasının %25 ile kontrol kumandasını şarj edebiliyorsunuz.

Dji Mavic Pro’ nun Arka Tarafında Sensör Var Mı?

Dji Phantom 4′ te de sık yaşanan “Obstacle Avoidence(Engelden Kaçınma)”  özelliğinin yanlış algılanması, Mavic Pro’ da da devam etmektedir. Engelden kaçınma yeteneğini Mavic Pro’ ya kazandıran tabi ki sensörlerdir. Ön kısmında tıpkı bir insan gibi iki tane sensörü vardır. Bu yüzden Mavic de tıpkı Phantom 4 gibi önündeki engelleri algılayabilmektedir. Bu da arkasında ve yanında olan engelleri algılayamayacağı ve onlardan kaçamayacağı anlamına gelir.

Mavic Pro’nun Akıllı Görüntülü Konumlandırma Sistemi ile Optik Akış Konumlandırma Sistemi Arasındaki Fark Nedir?

Mavic Pro, altta ve arkada birer çift olmak üzere görüntülü konumlandırma sistemiyle havada hassas bir şekilde durmaktadır. Böylelikle, zeminden 13 metre yukarısına kadar hassas bir şekilde uçuş yapmak için desenli bir yüzey ve yeteri kadar ışık miktarı yeterlidir. Eğer zeminde bir referans noktası belirleyemezse önceki belirlediği yüzeye güvenir ve ona göre uçuş yapar. Ama, optik akış konumlandırma sistemi ultrasonik sensörlerden aldığı bilgiye ihtiyaç duyar. Daha iyi şöyle anlatabiliriz. Mavic Pro’daki konumlandırma sistemi görüntü alarak elde ettiği bilgiye göre hareket ederken optik akış konumlandırma sistemi ses dalgası ile elde ettiği bilgiyi kullanır. Ve iki sistem arasında, görüntülü sistem daha avantajlıdır. Çünkü optik akış konumlandırma sisteminin kullandığı ses dalgaları her yüzeyden dönmeyebilir ve bu da cihazın yeterli bilgi edinmesine engel olur.

Hassas İniş için Gerekli Koşullar Nelerdir?

Hassas İniş Mavic Pro’nun kullandığı bir sistemdir. Bunun için güçlü bir GPS sinyaline ihtiyaç duyar. GPS sinyallerini kullanarak başladığı noktaya geri dönebilir. Hassas İniş gerçekleştirmek için yüzeyin Mavic Pro’nun tanımayacağı şekilde olmaması lazım. Başladığı noktaya geri dönüp Hassas İniş gerçekleştirebilmesi için en önemli kural da Mavic Pro’ya, kalkış yaptığı zemini tanımlayabilmesi için yeterli süreyi vermek gerekir. Bu da kalkışın dikey bir şekilde yapılması ve yeterli süre beklenmesi anlamına geliyor.

Mavic Pro’nun Sensörlerini Dji Asisstant 2 Kullanarak Neden Kalibre Edemiyorum?

Bunun çeşitli sebepleri vardır.

Bütün sensörler fabrikadan bir koruyucu ile çıkmaktadır. Eğer kalibrasyon yapamıyorsanız bunlardan biris çıkmış demektir.

Sensörlerin temiz olmasına dikkat edin.

Bazı bilgisayarların ekranları kalibrasyona uygun olmayabilir. Başka bir ekran ile deneyebilirsiniz.

Kamera Kapak Koruyucusu Video Kalitesini Etkiler mi?

Evet. kamera kapak koruyucusu görüntüye parlaklık verir. Bu profesyonel çekimler yapabileceğiniz anlamına gelmez. Kolayca çıkarılabilir. (tanıtım videomuzda göstermiştik) Eğer hava şartları uygun değilse(yağmurlu, rüzgarlı havalarda) yani tehlikeli olabileceğini düşünüyorsanız koruyucuyu açmanızı tavsiye etmiyoruz.

Mavic Pro’nun Taşıma Çantası ile Kaç Adet Batarya Taşıyabiliriz?

4 adet batarya taşıma çantasında taşınabilir. Biri Mavic Pro’da, biri çantanın alt kısmında, diğer ikisi de çantanın yan kenarlarında.

Güncelleme Sırasında DJI GO’yu Arkaplanda Çalıştırabilir miyim?

Hayır. Güncelleme yapılırken Dji GO uygulamasında olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde işlemi tekrar başlatmanız gerekir.

Kontrol Kumandası veya Mavic Pro’nun Şarjı %50’nin Altındaysa Güncelleme Başarısız Olur mu?

%50’dan az şarjda güncelleme yapamazsınız. Güncellemeyi yapabilmek için kumanda ve drone’un şarjının %50’den fazla olmasına dikkat etmelisiniz.

Mavic Pro’yu USB ile Güncellerken Kumandası da Güncellenmekte midir?

Hayır, kontrol kumandası Dji Assistant 2 ile güncellenmelidir.

Kontrol Kumandası USB ile Bağlandığında Bilgisayarım ve Dji Assistant 2 Uyumsuzluk Yaşıyor. Neden?

Kontrol kumandasının USB ile bağlandığında tanınabilmesi için kapalı konumda bağlantı yapılması gerekmektedir. Kapalı şekilde bağlandıktan sonra kontrol kumandasını açabilirsiniz.

Güncellemeden Sonra Bataryanın Firmware Sürümü ile Mavic Pro’nunki Farklılık Gösteriyor. Ne Yapmalıyım?

Bunun için Dji GO’yu kullanabilirsiniz. Uygulama, firmware versiyonlarını inceleyip düzenleyecektir. Yönergeleri takip edebilirsiniz.

Mavic Yazılımla Güncellenebilir Mi?

Evet. Aslında Phantom’lara göre  güncelleme daha kolaydır. Mavic’i ve kumandayı açın, akıllı telefonunuzu bağlayın ve DJI Go uygulamasının ana sayfasına gidin. Bir güncelleme varsa, sürüm notlarıyla ekranın üstünde görünecektir. İndirip bir kere yüklediğinizde , en son çıkan yazılım  Mavic denetleyicisine, atalet ölçüm birimi, elektronik motor denetleyicileri, kamera ve güç yönetimi birimine yüklenir.

Başka bir deyişle, bir güncelleme olduğunda Mavic Pro ile ilgili her şey kablosuz olarak güncellenebilir.

Mavic Pro’yu Kontrol Kumandası veya Wi-Fi Kullanarak Akıllı Telefonla Kontrol Etmek Arasındaki Fark Nedir?

Mavic Pro’yu isterseniz kumanda ile isterseniz akıllı telefonla kontrol edebilirsiniz. Kontrol kumandası OcuSync teknolojisi kullanmaktadır ve açık alanlarda Mavic Pro’yu 7 km mesafeye kadar kontrol etmenize imkan tanımaktadır. Wi-Fi kullanarak akıllı telefonunuzdan kontrol ettiğinizde ise bu mesafe 80 metre uzaklığa ve 50 metre yüksekliğe düşmektedir. Selfie çekmek veya ActiveTrack özelliğini kullanmak isterseniz Mavic Pro’yu bu modda kullanabilirsiniz.

İki Kontrol Modu Arasında Nasıl Geçiş Yapabilirim?

İlk olarak Mavic Pro’nun kapalı olduğuna emin olun. Ardından cihazın sağ tarafında yer alan ve micro sd kart yuvasının da bulunduğu kısmı açıp üzerinde wi-fi ve RC yazan butonun yerini değiştirin. Hangisine getirirseniz cihazınız o modda çalışacaktır.

Mavic’ de Gimbal içinEğim Ayarı Var Mı?

Kesinlikle! Mavic Pro, Phantom 4 gibi çalışan arka taraftaki bir gimbal eğme tekerleğine sahiptir. İstediğiniz ince ayar için birkaç ayar vardır. Gimbal tekerlek hızını (uzaktan kumanda ayarları altında) kontrol edebilir veya en iyi çekim istiyorsanız, gelişmiş gimbal ayarlarını kullanabilirsiniz.

“Advance Setting” bölümünde (gimbal ayarları altında) , ” gimbal tilt” gösterimini denetleyebilir, yukarı doğru eğmeyi etkinleştirip gimbalın “smooth track” ayarını (hareketlerinizi düzeltmek için) ayarlayabilirsiniz.