Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

Dji Mavic Pro Kazalarının Nedenleri Neler?

Dji Mavic Pro Kazalarının Nedenleri Neler?

Son zamanlarda en çok servise gelen drone modelinin Dji Mavic Pro olması akıllara bir soru  getiriyor. Dji Mavic Pro kazalarının nedeni kompakt yapısı mı yoksa kullanıcı hatası mı? Dji Mavic Pro’ nun kaza ve düşme nedenlarini incelediğimizde genelde kullanıcı hatası. Tüm Dji dronları gibi Mavic Pro’ yu da verimli ve kazasız kullanabilmek için bazı özelliklerine hakim olmak gerekiyor. Kaza oranın fazla olması Dji Mavic’ in geniş bir kitleye ulaşması ve çoğu kullanıcının ilk dronu olmasından kaynaklanıyor. Eğer Dji marka bir drone kullanıyorsanız, kullanım inceliklerini öğrenmenizde fayda var.  Dji Phantom 4′ te olduğu gibi Mavic’ de de sadece ön sensör bulunmaktadır. Dolayısıyla engelden kaçınma esnasında eğer arkada başka bir nesne varsa kazaya neden olacaktır. Yapılan bir diğer hata da kapalı ortamlarda denenen uçuşlardır.  Kapalı ortamlarda uçuş sırasında sensörler yine çalışır ancak engelden kaçış esnasında arkada sensör olmadığı için başka bir nesneye çarpması olasıdır.

Dji Mavic Kaza(Crash) Sonrası Meydana Gelen Hasarlar Nelerdir?

Dji Mavic’ de kaza sonucu kolay hasar oluşur. Kompak bir yapıda olmasına rağmen dayanıklı bir gövdesi vardır; ancak yine de küçük olması kolay kırım yaşamasına neden olur. Kaza ve kırım sonrası en çok oluşan hasarlar:

Gimbal Arızası: Dji Mavic Gimbal’ ı da kendi yapısıyla orantılı olarak küçüktür ve hassastır. Dolayısıyla kaza sırasında ilk zarar görecek parçadır. Gimbal da genelde kopma, kırılma veya darbe sonucu arıza oluşabilir. Eğer gimbal için tamir söz konusu değilse gimbalın değişmesi gerekecektir bu da oldukça maliyetlidir. Servisimizde gimbal değişimine gitmeden, gimbal onarımı-tamiri yapılmaktadır. Gimbal tamir edilerek, orijinal haline getirilir.

Ribbon Arızası: Gimbal üzerinde bulunan bu flex kablo da çabuk zarar görebilen hassas bir kablodur. Arıza veya hasar sonrası yapılabilecek tek şey yenisiyle değiştirmek olacaktır. Tamiri veya onarımı mümkün değildir.

Shell(Kasa) Değişimi: Kaza veya düşme esnasında kasada kırım veya çatlakların oluşması muhtemeldir.

Kol Kırımları: Dji Mavic’ de sık karşılaşılan durumlardan biri de kol kırımlarıdır. Bu kırımların onarımı ve tamiri mümkündür. Onarım sonrasında orijinal performansını yakalar.

Anakart Arızaları: Büyük problemlerden biri de anakartta oluşan arızalardır.  Anakart bir çok elektronik devreden oluştuğu için elektronik arızaların tespiti ve giderilmesi uzmanlık gerektirir. Servisimizde bir çok dji mavic cihazında anakart arızası giderilmiştir, çözümü mevcuttur.