Yazan:Emre Karadeniz / GENEL / 0 Yorum

DRONE’LARIN GÜNÜMÜZDE Kİ YERİ VE YÜKSELEN MARKA DJI

Oxford İngilizce Sözlüğü’ne göre “drone”, uzaktan kontrol edilen, pilotsuz hava aracı veya misili anlamına geliyor. Drone’lar ya da uzun ismiyle insansız hava araçları (İHA) 20’inci yüzyılın birçok teknolojisi gibi önce savunma sanayi için geliştirildi. Önceleri gözlem amacıyla tasarlanan bu araçlar, askeri saldırılarda kullanılmaya başlanması daha geniş kitleler tarafından tanınmasını sağladı.

Drone, İngilizce’de erkek arı manasına gelen bir kelime. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan dronelar, artık daha ulaşılabilir. Günümüzde iki farklı Drone tipi konuşuluyor. Bunlardan bir tanesi Wi-Fi teknolojisi ile çalışıp, uzaktan kumandayla kontrol edilebilen; belli bir mesafeye çıkıp, şarjı yettiği sürece havada çekim yapabilen ARDrone ve DJI Phantom gibi ürünler. Bir nevi milenyum çağında doğanların yeni oyuncağı… Bir diğeri de; gelecekte internet erişiminin olmadığı bölgelerde erişimi sağlaması öngörülen ve sürekli havada olacak olan hava araçları. Mark Zuckerberg’in Internet.org projesi ile bu tip Drone’larla internet olmayan bölgelere, interneti sunma hayali bulunmaktadır.

Günümüzde çok farklı şekil, ebat, konfigürasyon ve karakterde araçlar üretilmektedir. İlk İHA’lar Vietnam Savaşı sırasında gövdelerine yerleştirilen kameralar ile film ve resim çeken uçaklardı. Bu uçaklar ya düz bir hat üzerinde veya dairesel hareketlerle uçar, görüntüyü toplar, yakıtı bitene kadar uçar sonra yere inerdi. İnişten sonra resimler analistler tarafından çıkartılıp incelenirdi. Drone adı da verilen bu basit yapıdaki araçlar sadece uzaktan kumanda ile uçabilen basit bir uçaktı. Yeni nesil radyo frekanslarının kullanılmaya başlanması ile İHA’lar uzaktan kumanda ile çok daha fazla kullanılmaya başlandı ve “uzaktan kumandalı araç” terimi gelişti. Günümüzde birçok İHA hem uzaktan kumanda hem de bilgisayarlı otomasyon yardımı ile uçmaktadır. Daha gelişmiş sürümleri hız ve uçuş yolunu sabitleyen, yerleşik kontrol ve rehberlik sistemlerinin yardımıyla düşük seviyeli insan pilot görevlerinde uçabilir.

DRONE’LARIN KULLANIM ALANLARI

Çeşitli amaçlara hizmet eden drone’ların kullanım alanları da oldukça yaygın bir çerçeveye sahiptir.

İlk Yardım ve Sağlık enerjı, medya ve tv sektörü, tarım, trafik, kargo, askeri, hobi, ve gözetleme kontrol amaçlı kullanılmaktadır.

Drome’ların yapısı incelendiğin de ise multikopter(çok motorlu), sabit kanatlı uçak ve helikopter formlarında İHA’lar bulunmaktadır.  Kullanım kolaylığı ve hemen her türlü ihtiyaca cevap verebilmesi sayesin de en sık kullanılan tipte İHA’lar multikopterlerden oluşuyor. Multikopterler  en sık olarak 4 motorlu (quadcopter) tercih ediliyor. Bunun yanında 3 motorlu(tricopter) ve daha yüksek taşıma kapasitesi sunabilen 6 motorlu(hexacopter) ve 8 motorlu(octacopter) multikopterler de mevcut.

Multikopter türü drone’lar çapraz iki motorunun arasında ki mesafeye göre 450 sınıfı, 250 sınıfı gibi boyutlarla sınıflandırılıyorlar. Uygun bir kumanda sistemi, otopilot sistemi ve uzun süre dayanabilen piller kullanıldığı planör tipi İHA’lar ile 20 km üzerinde menzillere ulaşmak mümkün.

DJI DRONE’LARIN TÜRKİYE’DE SERVİS HİZMET

İlk olarak dji servis firmanız güvenilir olmalıdır. Dji servis alanında gerekli adımları ve önlemleri almış, hatta bu işlere yıllarını vermiş firmalar sizlere oldukça fazla yarar sağlayacaktır.

Emek verilen firmalar emek dolu işler vadeder. Bu yüzden dji servis konusu üzerine çevresine katbekat güven sağlamış firmalar, drone’ nunuzun iyiliği için sağlıklı seçim olacaktır.

Emka drone olarak DJI marka tüm droneları servis ve bakım işlemlerini yapmaktayız. Dji phantom 4 pro da bu dronlardan oldukça bilinen ve kullanıcıların gerek görselliği açısından gerekse teknik özellikleri bakımından en çok tercih ettikleri modeller arasında yer almaktadır. Phantom 4 prolar sunmuş oldukları üstün özelliklerin yanında diğer dronelar gibi arızalar yaşamakta ve bu arızaların çoğunluğu kullanıcı hatasından veya acemilikten kaynaklanmaktadır.

Dji phantom 4 pro teknik servisi olarak merkezimize gelen dronlarda ekseriyet ile motor , gimbal ve kart sorunları ile karşılaşmaktayız . Gimbal da genellikle gimbal motor aşırı yükleme ile sorun yaşayabilmekte veya flexi kablosu aşırı yüklemeden dolayı arıza verebilmektedir. Tüm bu durumlar da tarafımıza göndereceğiniz droneların tamamı yetkin arkadaşlarımız tarafından çözüme kavuşturulacaktır.

TÜRKİYE DE DRONE KURALLARI

Sivil havacılık genel müdürlüğünün yayımlamış olduğu Hava sistemleri İnsansız Hava Aracı sistemleri Talimatı’na göre 500gr altında uçuş ağırlığına sahip cihazların yasal olarak kullanılabilmesi için kayıt ve onay işlemlerinden geçmesi gereklidir. Uçuş ağırlıklarına göre İHA’lar 4 kategoriye ayrılmaktadır.

  1. İHA0 Uçuş ağırlığı 500gr-4 kg arası olan araçlar
  2. İHA1 Uçuş ağırlığı 4kg-25kg arası olan araçlar
  3. İHA2 Uçuş ağırlığı 25kg-250kg arası olan araçlar
  4. İHA3 Uçuş ağırlığı 150kg ve üzeri olan araçlar

Ağırlıktan bağımsız olmak üzere ticari amaçlı kullanılan İHA’lar en az İHA1 sınıfının gerektirdiği güvenlik önlemleri almak zorunda.

Kapalı alanlarda kullanılan İHA’lar, yere veya herhangi bir platforma bağlı olan insansız balon ve benzeri sistemler, devlet insansız hava araçları ve azami kalkış ağırlığı 500 gr’dan daha az olan İHA’ları Talimat kapsamı dışındadır.

SHGM’den izin almayı gerektiren operasyonlarda, izin alınmadan İHA uçuşu yapılması ve verilen yetkiler ile belirlenen hava sahaları dışında operasyon gerçekleştirilmesi hallerinde ilgili şahıs ve işletmeye 2920 sayılı Kanunun 5 inci kısmında yer alan ceza hükümleri uygulanacaktır.

Bu Talimatın yayımlanmasından önce faaliyette bulunan İHA sahiplerinin en geç 01 Mayıs 2016 tarihine kadar, ait oldukları kategoriye göre internet tabanlı sistemine veya tescile kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

UÇUŞA YASAK BÖLGELER

  1. Havalimanlarının size en yakın pistinden 9 km mesafedeki bölgeler.
  2. Helikopter, heliped, hava parkı, SHGM internet sitesin de yayımlanmış olan denıze iniş/kalkış alanları
  3. Kalabalık bölgeler ve bölgelerin üzerleri
  4. Havacılık bilgi yayını ENR 5.1 Bölümünde yer alan ‘’Yasak, Tahditli ve Tehlikeli sahalar’’
  5. Askeri binalar ve tesisler, cezaevi akaryakıt depoları ve istasyonları, silah fişek ve fabrika ve depoları kritik yapı, tesis ve varlıkların çevresi
  6. NATOM ile ilan edilen sahalar

Drone’ların çeşitli nedenlerden dolayı uçuş süreci öncesinde sonrasın da karşılaşılan bir takım problem ve arızlar da Şirketimiz Emka Drone DJI Servisi her türlü bakım onarım arıza tespiti ile siz değerli kullanıcılara hizmet vermektedir.