Nedir bu drone denen cihaz, hayatımıza nasıl girdi?

İnsanlar genellikle kendilerine hobi ararken, ruhlarını özgür bırakacak etkinliklere yönelirler. Günlük hayatın boğuculuğundan çıkarak onları tüm sorumluluklarından uzaklaştıracak, daha bağımsız hissettirecek tarzda…. Şöyle bir yükselip her şeye hayatın akışına, karmaşasına uzaktan bakma fikri bile iyi gelir hepimize. Yer yüzünden yükseldikçe dinginleşip, durulurken bir de bulutlar tarafından sarıp sarmalansak hiç de fena olmazdı. Evet gözümüz hep göklerde, kuşların kanatlarını kıskanıp merak ederiz, acaba nasıl bir his? Uçmasına uçamıyoruz ama uçurabiliriz en azından diyerek başladık kuşları tutup bırakmaya. Çok uzun yıllar öncesinden süre gelen bir hobi, kuş uçurmak. Zaten hep göklerde olan kuşları önce göklerden mahrum edip sonra da tekrar uçurmak. Bizim en büyük keyfimiz de bu süreci izlemek, kendimiz uçarcasına mutlu olmak.Yeter ki uçan bir şey izleyelim, büyük küçük demeden aynı zevkte birleşiriz tıpkı uçurtma gibi… Yani canlı cansız gökyüzüne gönderdiğimiz her şey bizi mutlu etmeyi başarır bir şekilde. Bu haz, mutluluk mühendisler tarafından da farkedilmiş olmalı ki drone denen akıllı uçurtmayla tanıştık.  Evet drone dediğimiz o akıllı cihaz bu iki hobiden ortaya çıkmış. Uçurtmanın kontrolümüzde uçmasını çok sevdik ama ipsiz kontrol etseydik keşke derken pervaneler takılmış üzerine, bir de sensörle drone’a bir  controller bağlanmış. Tabi biraz da akıllı olsa bu cihaz yani kuş kadar beyni olsa da bi beni anlasa… İşte bir de bi şeyler görse de bize de anlatsa derken cihazımız gimbal denen kamerası sayesinde gökyüzü ziyaretini çekip, içinde barındırdığı sd card’a kaydederken eş zamanlı izleme imkanı da sunar olmuş. E zaten bizde de son yıllarda her şeyin fotoğrafını ve videosunu çekme hastalığı başlamıştı, bir de bunları sosyal medyadan paylaşmak tabi. Taa oralardan ne de güzel görüntüler. Peki yönünü nasıl buluyor bu cihaz? Ama demiştik zaten yine bir akıllı teknoloji ürünü, GPS sayesinde gidiyor geziyor ve geri geliyor. Tabi drone bunları gücü olduğu sürece yapabiliyor yani içinde mevcut olan batarya sayesinde. Evet biz hobiciler için mükemmel oldu şimdi bu cihaz; yeterince akıllı kuş beyinli de değil hani öyle, e ipleri de yok ,çok daha özgür; ancak bir kısıtlaması var tabi; hastaneler, havaalanları vs bölgelere yakın yerlerde uçuş yasak. E o kadar olur ama diyoruz ve hobimizden vazgeçmiyoruz.

Şimdi peki ben bir drone alsam? Evet drone deyince aklımıza hemen dji geliyor adeta markayla bütünleşti kelime,  pek bilgim yoksa araştıracaksam hemen karşıma çıkıverir, dji phantom serisi, dji inspire ve diğer bir çok ürün. İyi araştırmak lazım tabi; genelde hobicilerimiz dji phantom serisine yönelirler. Dji phantom 4 serimizin son ürünü ve diğer phantomlar arasında bilgi yarışmasında birinci olmuş son derece akıllı bir cihazdır. Tabi yeni gelen özellikleri de, bir çok hobiciyi heycanlandırmakta.

Ve bu işe yeni giren drone’cularımız için de iyi bir başlangıç olacaktır diyebiliriz.

Galiba şimdi her şey hazır hobimi buldum, modelimi seçtim demeden önce çok önemli bir noktaya da değinelim. Bu biraz ruh besleme işi, adrenalin işi yani demek istiyorum zaman zaman risk aldığımız, yönetmekte zorlandığımız durumlar olabilmektedir. Maalesef kaza yapma ihtimalimiz her zaman mevcut; ancak tecrübeyle azalması muhtemel. İşte bu sebepten bir de güvenebileceğimiz bir dji servisiniz de olmalı. Ülkemizde dji servis hizmetinde firmamız sektörün önde gelenidir. Dji servisi olarak drone tamiri, yedek parça temini ve değişimi değil sadece her zaman drone eğitimi ve destek de vermektedir.

Drone severlere biraz da dji servisimizi tanıtalım o halde; dji phantom, dji inspire ve diğer bütün dji ürünlerini istemeniz halinde firmamızdan temin edebilirsiniz. Zaten bir ürününüz varsa şayet destek alabilrsiniz, soru sorabilir fikir alabilirsiniz. Drone arıza tepiti, drone tamiri, parça temini için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  Drone eğitimi, cihaz güncellemeleri, teknik konularla ilgili firmamızdan her zaman yardım alabilirsiniz.

Genel bir drone analizinden sonra kazasız keyifli uçuşlar diliyoruz;  ama olur da bir kaza olursa üzülmeyin biz burdayız diyoruz.