Akıllı Eve Dönüş Modu Detayları

Akıllı Eve Dönüş Modu(Smart Return To Home)

Bu modu aktif etmek için, Phantom 4 ile GPS kurulu iken, kumanda üzerinde bulunan “Akıllı Eve Dönüş Modu” ‘na tıklayın  veya Dji Go uygulamasında Akıllı Eve Dönüş seçeneğini seçin. Phantom 4 en son kaydedilen kalkış noktasına geri dönecektir. Kumanda üzerinde bulunan eve dönüş butonuna tekrar tıkladığınızda iptal edip kumandayla kontrol edebilirsiniz. Akıllı Eve Dönüş etkin olduğunda, engellerden kaçınmak için, yön değiştirmek için, kumanda üzerindeki kontrol stickleri(çubukları) ile müdahale etmeniz gerekecektir.

Düşük Batarya ile Eve Dönüş(Low Battary  Return To Home)

Dji Akıllı Uçuş Bataryası azaldığında güvenli dönme konusunda sıkıntı yaşayabilir.  Batarya azaldığında ya başlangıç noktasına geri dönmek ya da iniş yapmak gerekir. Batarya seviyesi düştüğünde  ekranda “low battery(düşük pil)”  uyarısı göreceksiniz. Uyarı yazısı çıktıktan 10 saniye sonra eğer müdahale edilmezse, kalkış noktasına geri dönecektir. Kumanda üzerindeki eve dönüş butonuna basarak iptal edebilirsiniz.

Phantom 4, iniş için yeterli batarya seviyesinde ise olduğu yere iniş yapacaktır. Pilot kumanda ile kontrol etmeye devam edebilir ve inişini ayarlayabilir.

phantom4-low-battery

Batarya seviyesi uyarısıUyarıHava Aracı Durum GöstergesiDji Go UygulamasıUçuş Talimatları
Düşük Batarya UyarısıBatarya seviyesi yetersiz, lütfen hava aracını indirin.Durum göstergesi, kırmızı yanıp sönerHava aracını kalkış noktasına getirmek için Go Home(Eve Dön) seçeneğini tıklayınız. Eve otomatik olarak dönecektir ve inişe geçecektir. Ya da uçuşu bitirip kontrolü elinize alabilirsiniz. Eğer hiçbirini yapmazsanız; 10 saniye sonra otomatik olarak kalkış noktasına gidip inişe geçecektir. Kumanda uyarı sesi verecektir.Hava aracını indirdikten sonra, motorları durdurun ve bataryayı değiştirin.
Kritik Seviyede Batarya UyarısıHava aracı acil indirilmeli.Göstergeler kırmızı hızlı yanıp söner.Dji Go uygulaması ekranda kırmızı uyarı şeklinde yanıp sönecek ve hava aracı inişe geçecektir. Kumanda uyarı sesi verecektir.Hava aracının otomatik olarak alçalmasına ve iniş yapmasına izin verin.
Tahmini kalan uçuş süresiTahmini kalan uçuş süresi bataryanın güç seviyesine göre belirlenir.
  • Kritik batarya uyarısı sırasında hava aracı otomatik olarak inişe gemeye başlar, uzaktan kumandaüzerindeki kontrol çubuklarını kullanarak  hava aracınızın daha uygun bir zemine inmesini sağlayabilirsiniz.
  • Batarya seviyesi göstergesindeki renki bölgeler ve işaretler tahmini uçuş süresi hakkında bilgi vermektedir. Belirtilen bilgiler, hava aracının bulunduğu konuma ve şartlara göre anlık değişmektedir.

Hava aracı, güvenli eve dönüş boyunca engellerden kendi başına kaçamaz. Bu sebeple her uçuştan önce güvenli eve dönüş modu yüksekliğini ayarlamak oldukça önemlidir. DJI GO uygulamasını açın ve “Camera” ya girin; Mode> Advanced Settings> Failsafe Mode. Bu kısımda güvenli eve dönüş yüksekliğini ayarlayınız. (Altitude= Yükseklik) Bulunduğunuz çevre koşullarına göre yüksekliğe karar verin.

Eğer hava aracı 20 metrenin altında uçuş yapıyor ve güvenli uçuş (akıllı eve dönüş, düşük batarya ile eve dönüş dahil) aktif edilmişse,hava aracı önce otomatik olarak bulunduğu yükseklikten 20 metre sevisyesine ulaşacaktır. Yükselişi sadece güvenli uçuştan çıkarak iptal edebilirsiniz

Eve dönüş modu 20 metrenin (65 feet)  yarıçapı içinde harekete geçirildiğinde hava aracı olarak alçalmaya ve inişe geçer. Hava aracı, 20 metre yükseklikte veya güvenli uçuş boyunca, uzaktan kumanda çubuklarıyla müdahale edilirse güvenli uçuş modu iptal olur ve standart kullanıma geçilimiş olur.

Hava aracı, GPS sinyali zayıf olduğunda veya ulaşılmadığında kalkış noktasına geri dönmez.(GPS simgesi, gri renk gösterir)

Eğer hava aracı 20 metrenin üstüne çıktıktan sonra uzaktan kumandanın gaz çubuğunu hareket ettirirseniz(önceden ayarlanmış güvenli uçuş eve dön yüksekliğinin altında ise) yükselmeyi ve kalkış noktasına acil dönüşü durduracaktır.

Eve Dönüş Süresince Engel Algılama

Hava aracı aktif olarak engelleri algılayabilir ve engelden kaçabilir, güvenli eve dönüş sırasında:

  1. Hava aracı 20 metre(65 feet) öncesinde engel algıladığında yavaşlar.
  2. Engellerden kaçmak için hava aracı önce durur ve kısa bir süre sabit olarak kalır, sonra dikey yükselmeye başlar. Tespit edilmiş engelin üzerinde en az 5 metre (16 feet) yükseldikten sonra yükselmeyi durdurur.
  3. Güvenli uçuş prosedürü devam eder. Hava aracı var olan yüksekliğinde kalkış noktasına gitmeyi sürdürür.
  • Engel Algılama Sistemi aktif iken aracı yönlendiremezsiniz.
  • Hava aracı üzerindeki engellerden direk kaçınmış olur.