dji-teknik-servis

Dji Drone Teknik Servis

Dji Teknik Servis olarak dji marka tüm drone’ ların tamir, bakım, onarım ve servis hizmetini gerçekleştirmekteyiz.  Herhangi bir kırım veya düşme sonrası bir çok hasarla karşılaşılabilir. Hasar oluşan parçaya göre tamir maliyeti de değişmektedir. Bu yazımızda popular olarak kullanılan dji marka drone modelleri için kaza, düşme, kırım, hasar, kullanım incelikleri gibi konularda genel bilgileri bulabilirsiniz.

Hangi Drone Modelleri Daha Çok Tercih Ediliyor?

Drone kullanım amacına göre, drone model tercihleri de değişiyor. Sinema sektöründe, profesyonel hava çekimlerinde Inspire 2, Inspire 1 daha çok tercih edilmekte. Askeriye, emniyet güçleri, itfaiye gibi güvenlik güçleri tarafından kullanılan daha çok s1000 tarzı büyük drone’ lardır. Fotoğrafçılar ise daha pratik ancak yine profesyonel bir drone kullanmak isteyeceklerinden Phantom serisini tercih ediyor. Özellikle Phantom 4 Pro ile, seri bir boyut atladı diyebiliriz.

Giderek artan drone hobicileri ise yine Phantom serisini ve yeni bir model olan Dji Mavic Pro’ yu tercih ediyorlar. Dji Mavic Pro’ nun tercih edilme nedenlerinin başında kompakt yapısı geliyor.  Çok rahat taşınabilen ve boyutlarına rağmen kaliteli görüntüler ve stabil uçuşlar sağlayan ilk dji dronu diyebiliriz. Dji, Mavic Pro ile yeni kitlelere ulaştı. Dji Spark ise, minik yapısıyla her evde görmemiz muhtemel olacak.

Dji Drone Kaza Sebepleri Neler?

Drone’ larda kaza veya düşme sonucu bir çok hasar ve kırım meydana gelmektedir ve bu da tabi ki drone kullanıcıları için maliyet ve zaman kaybı demektir. Peki drone kazalarının neden meydana gelir?  Birkaç bilinen nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-Drone’ un Engele Çarpması

En çok karşılaşılan durumlardan bir tanesi uçuş esnasında karşılaşılan engellerdir. Yeni Dji Drone’ larında sensörler oldukça güçlendirilmiştir ve engel algılayarak kaza riski azaltılmıştır. Ancak yine de bilinmesi gereken bir nokta sensörlerin nerelerde olduğudur. Dji Phantom 4 Pro, sensörlerinden dolayı şuan için en gelişmiş engel algılama sistemini kullanmaktadır. Önde ve arkada bulunan sensörleri sayesinde hem ileri hem de geri engel algılama özelliğini kullanır. Dji Mavic Pro da ise sensörler yine geliştirilmiştir ancak arkada sensör bulunmamaktadır. Dji Phantom 4 ve Phantom 3 Pro’ da ise sadece ön sensörler bulunduğu için ileri engel algılama özelliği vardır. Bu yüzden, uçuş esnasında engelle karşılaşıldığında, geriye doğru kaçış esnasında eğer arkada da engel varsa kaza kaçınılmaz olacaktır.

2-Kapalı Mekanlarda Uçuş

Kapalı mekanlarda uçuş yapmak riskli ve kaza ihtimali yüksek uçuşlardır. GPS sinyali zayıf olduğu için cihaz  ATTI modunda kullanılabilecektir. ATTI modunda bir çok akıllı uçuş özellikleri çalışmayacağı için kontrol tamamen pilotta olacaktır. Kapalı mekanda uçuş yapmak için pilotajınızın çok iyi olması gerekmektedir. Yatay eksende drone biraz yalpalayabilir; ancak dikey eksende sorun olmayacaktır.

3-Uçuş Modlarının Bilinmemesi

Kullanıcı hatasından kaynaklı kazaların temel nedeni hangi uçuş modunda hangi özelliğin çalışıp çalışmadığının bilinmemesidir. Uçuş modları drone modeline göre değişiklik gösterebilmektedir;  genelde üç mod bulunur:

P-modu (Konumlandırma): P-modu, GPS sinyali güçlü olduğunda en iyi sonucu alır. Uçak, stabilizasyonu sağlamak, engelleri önlemek veya hareketli nesneleri takip etmek için GPS, stereo Görme Sistemini ve Kızılötesi Algılama Sistemini kullanmaktadır. Bu modda TapFly ve ActiveTrack gibi gelişmiş özellikler etkinleştirilmiştir.

S-modu (Spor): Uçakların manevra kazanma değerleri, uçak manevra kabiliyetini arttırmak için ayarlanır. Uçağın maksimum uçuş hızı 45 km / s’ye (72 km / sa) yükseltilmıştir. Engel Algılama sistemlerinin bu modda devre dışı bırakıldığını unutmayın.

A-modu (Tutum): Ne GPS ne de Vizyon Sistemi mevcut olmadığından, hava aracı, irtifayı kontrol ederek konumlandırmak için sadece barometreyi kullanacaktır.

Dji Drone Donanımsal Arızaları Nelerdir?

Drone arızaları donanımdan da kaynaklanabilir. Donanımsal arızaların anlaşılmamasından veya kullanılmaya devam etmekten daha büyük hasarlar meydana getirebilir. Bunlar:

1-Drone Güncelleme Hataları

Drone güncellemesinde hata yaptıysanız, ana karta zarar verme olasılığınız yüksektir. Eğer yeni bir kullanıcıysanız veya güncelleme detaylarını bilmiyorsanız, güncelleme yapmamalısınız. Aksi taktirde cihaza zarar verebilirsiniz. Güncelleme diğer elektronik cihazlarda oldukça basittir ve hataları rahat bir şekilde giderilebilir; ancak dji drone’ larında güncelleme biraz daha kompleks ve önemlidir. Bir çok güncelleme hatası ana kartta hasara neden olur.

2-Kumpas Kalibrasyon Hatası

Kumpas hatalıysa ve bunu fark etmeden uçuşa başladıysanız yine kaza ihtimaliniz yüksek olacaktır; çünkü kumpas drone pusulasıdır ve kumpas hatasından drone yönünü bulamayacaktır. Bu yüzden değişik yerlerde uçuş deneyiminden önce veya uzun süre bekleyen cihazların uçuşlarından önce mutlaka kumpas kalibrasyon işlemi yapılmalıdır. Drone kumpas kalibrasyonu da adımlarına dikkat edilerek yapılması gereken önemli bir işlemdir.

3-Drone Gimbal’ ının Zarar Göremesi

Önemli bir husus da drone gimbalında meydana gelen aksaklıklardır. Dji tüm drone’ ları için gimbal plastiği ya da koruyucusu dediğimiz ekstra bir malzemeyle satışa sunar. Kullanıcıların da drone’ u taşıma sırasında mutlaka gimbal koruyucuyu takmaları gerekmektedir. Aksi taktirde gimbal eksenleri, motoru veya başka bir parçası zarar görebilir. Bu durum da yine dikkat edilmeyen; ancak ciddi hasarlara neden olan durumlar arasındadır.

Dji Teknik Servis Çözümleri

Dji marka drone’ larda karşılaştığımız bir çok hasar için artık çözüm üretilmiştir. Oldukça pahalı olan dji marka drone’ lar için tüm aksaklıklara ve hasarlara ekonomik çözümler geliştirilmiştir.

Gimbal Tamiri: Dji Inspire 1, Dji Inspire 2, Dji Phantom 4 Pro, Dji Phantom 4, Dji Phantom 3, Dji Mavic Pro… Tüm drone’ un en çok hasar oluşan parçalarından biri “gimbal”‘dır.  Dji teknik servisimizde, en sık yapılan işlemlerden biridir gimbal tamiri. Gimbal, drone’ un en önemli ve en pahalı parçası olduğu için, gimbal tamiri  hassas bir süreçtir.  Firmamız gimbal değişimi yerine, arızalı gimbalı tamir yöntemine giden nadir firmalardandır. Gimbal tamirinden sonra, drone kamerası eski performansına kusursuz ulaşır.

Anakart Tamiri: Anakart üzerinde oluşan çeşitli arızaların, çözüm süreci uzundur ve uzmanlık gerektirir. Elektronik bilgisi olmayanların yapabileceği türden değildir. En sık karşılaşılan arızalardan biri de “Esc Status Error” arızasıdır.

Esc Status Error Arıza Nedenleri

1)Motorun çalışır iken aniden durdurulması

2)Cihazın sert inişi yaparak anakartta hasar oluşturması

3)Kontrolcü ile anakart arasında sinyal bozuklukları

4)Anakart üzerinde bulunan kondansatör arızaları

5)Esc ve drv entegrelerinin uyumsuz çalışması

6)Pervane koruyucuları takılıp çıkarıldığı esnada motorun uzun vida ile delinmesi

7)Kontrolcü güncelleme esnasında kalıcı arızalanması

8)Anakart üzerindeki mosfet arızası

Esc status error hatası teknik servismizde giderilmektedir.

Sık Rastlanan Dji Hasarları
  •  Ribbon kopmaları,
  •  Gimbal ana kart hasarları,
  • Gimbal kamera hasarları,
  • Gimbal dirsek kırılmaları,
  • Gimbal pich kol hasarları,
  • Gimbal roll hasarları,
  • Gimbal yaw hasarları
dron-tamir
dron-servis
drone-tamir
drone-servis
dji-teknik-servis
dji-servis
dji-kamera-tamir
dji-dron-tamir
dji-dron-servis
dji-drone-tamir
dji-drone-servis