dji-go

Dji Go Uygulaması Detaylı Anlatım-Bölüm 1

Bu yazımızda Dji Go uygulamasıyla ilgili tüm detayları, hangi menüden hangi işlemleri yapabileceğinizi detaylarıyla bulabilirsiniz. Dji Mavic Pro, Dji Phantom veya Dji Inspire kullanıcıları için ortak bilgiler içerir. Eğer dji marka bir drone sahibiyseniz “Dji Go” uygulamasını kullanıyorsunuz demektir.  Dji Go üzerinden cihazı kontrol edebilirsiniz, cihazla ilgili yapılması gereken ayarları ve güncellemeleri yapabilirsiniz.  Dji Go uygulamasına ne kadar hakim olursanız, drone kullanımınız o kadar rahat olacaktır.  Hataları zamanında tespit edip, zamanında ve doğru müdahale oldukça önemlidir. Dji Go uygulamasının henüz Türkçe dil desteği yok. Dji Go menüsünün Türkçe karşılıklarını ve ne işe yaradıklarını açıklayacağız.

Dji Go uygulaması üzerinden;

 • Kontrol çubuklarının hassasiyeti nasıl ayarlanır?
 • Canlı video “feed lagging” hatası nasıl çözülür?
 • Yapılandırma 1, 2, 3 ayarlarının avantajlarından yararlanıyor musunuz?
 • IMU nedir ve IMU ayarlarını kontrol etmek neden önemlidir?
 • Pozlamayı ayarlamak için “EV” ayarları nasıl kullanılır?
 • “Video Caption” ayarının ne olduğunu biliyor musunuz?
 • Donanım kodlaması neden açık olmalı?
 • C1 ve C2 düğmelerinden yararlanıyor musunuz?
 • Harita veri önbelleğinin, neden hiçbir hücresel veri hizmeti olmayan cihazlar için yararlıd olduğunu biliyor musunuz?

Yukarıdaki başlıklarla ve daha fazlasıyla ilgili açıklamaları aşağıda bulabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra kendinizi uygulamaya hakim hissederek drone’ unuzu daha kontrollü kullanabilirsiniz.

Top-Bar-DJI-Go-App-Drone

DJI Go App nedir?

DJI Go uygulaması, uçuş deneyimlerinizden daha fazla yararlanabilmeniz için bir DJI Mavic Pro, DJI Phantom veya bir DJI Inspire’ın uzaktan kumandasına bir tablet veya telefon gibi akıllı bir cihaz bağlamanıza izin verir.

Uygulamayı bağladıktan sonra, drone’un fotoğraf makinesinin neyi gördüğünü görebilir, kamera ayarlarını değiştirebilir, çektiğiniz görüntüleri gözden geçirebilir, kontrol hareketlerini tercihinize göre ayarlayabilir, akıllı uçuş modlarını devreye sokabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Yazımızda uygulama, DJI Phantom 4 kullanılarak anlatılmıştır, bu nedenle başka bir DJI drone’unuz varsa veya farklı bir uygulama sürümü varsa bazı menüler ve ayarlar biraz farklı görünebilir, ancak ana özelliklerin, işlevlerin ve kavramların aynı olduğundan emin olabilirsiniz.

O halde başlayalım!

1)Aircraft Status-Havaaracı Durum Menüsü

Bu menü drone üzerinde her şeyin nasıl çalıştığını genel olarak gösterir. Menüye ulaşmak için, ekranın üst kısmındakı “Ready to Go” ya tıklayınız. Ayarlarınızın normal olduğunu görürseniz ve herhangi bir kırmızı uyarı almıyorsanız, dronunuz düzgün çalışıyor ve uçmaya hazırsınız demektir.

Aircraft-Status-DJI-Go-App-Drone

Compass- Pusula(Kumpas olarak da kullanılmaktadır)

Kontrol etmeniz gereken çok önemli bir ayar Compass’dır; çünkü drone konumunun bilmesine izin vermek sizin sorumluluğunuzdadır.

Drone kumpasını daima yeni uçuş yerlerinde kalibre etmeniz yaygın olarak önerilir.

Bunun nedeni, kumpas(compass) elektromanyetik parazitlere karşı çok hassastır, bu da muhtemelen zayıf uçuş performansına veya uçuş başarısızlığına neden olacak kumpas veri sorunlarına yol açabilir.

Bu nedenle, yeni lokasyonlarda uçarken drone kumpasını düzenli olarak kalibre etmeniz en iyi performansı korumaya yardımcı olacaktır.

Bir Kumpas Kalibrasyonu yapmak için ekrandaki “Compas” sekmesinin yanında yer alan “Calibrate” sekmesini tıklayınız ve gelen ekrandaki talimatları izleyiniz.

Calibrate-Compass-DJI-Go-App-Drone

Kumpas kalibrasyonu ile ilgili önemli notlar:

 • Manyetit, park yapıları ve yeraltı metal yapıları gibi kaynaklardan gelen manyetik parazitlerin yakınında kumpas kalibrasyonu yapmayınız.
 • Kumpası büyük metal nesnelerin yakınında kalibre etmeyiniz.
 • Kumpası kapalı alanlarda kalibre etmeyiniz.
Master-Stick-Mode-2-DJI-Go-App-drone

Remote Controller Mode( Kumanda Modu Menüsü)

Menüde gelen ekran aşağıdaki gibidir.

Kumanda varsayılan olarak Mode 2’ye ayarlanmıştır, bu da, sol çubuk gazı ve yawı  kontrol ediyor; sağ çubuk eğim ve hareketi kontrol ediyor anlamına gelir.

Mod 2, Asya’nın dışında en popüler denetleyici konfigürasyonudur ve drone kullanıcılarının büyük çoğunluğu bu modu tercih eder.

Denetleyici modunu ayarladığınızda, drone gelecekteki uçuşların ayarlarını hatırlayacağından endişelenmeniz gerekmez.

2)Main Controller Settings-  Ana Kontol Ayarları

This is where you’ll find the settings for marking the Home Point, enabling multiple flights modes, turning beginner mode on/off and setting max altitude & distance.

Burası “Home Point(Ev Noktasının) işaretlenmesi, birden fazla uçuş modunun etkinleştirilmesi, yeni başlayanlar modunun açılması / kapatılması ve maksimum yükseklik ve mesafenin ayarlanması için ayarları bulabileceğiniz yerdi.

Main-Controller-Settings-DJI-Go-App-Drone

Home Point- Ev Noktası

Home Point Serttings(Ev noktası ayarı)’ in yanında iki tane buton göreceksiniz. İki yerden de ev noktası ayarı yapabilirsiniz.

1-Ok şekli olan menü  ile ayarlandığınızda, dronun mevcut konumu ev noktası olarak ayarlanır.

2-Küçük adam resmi olan menü ile ayarladığınızda, ev noktasını kumandanın konumu olarak ayarlanır.Bir tekne veya araba gibi hareketli bir nesneden drone kontrol ediyorsanız, bu kullanışlıdır.

Multiple Flight Modes- Çoklu Uçuş Modları

Positioning Mode-Konumlandırma modu(P-MODE)

Bu mod, tüm drone sensörlerinin etkinleştirildiğini ve daha tutucu ancak istikrarlı bir uçuşa neden olacağı anlamına gelir.

Dolayısıyla çubukları bıraktığınızda, drone otomatik olarak fren yapacak, ardından GPS vasıtasıyla havada olduğu yerde askıda kalacaktır.

Attitude or ATTI mode (A-MODE)

A modunda, drone sensörleri devre dışı bırakılarak rüzgar ve hava akımları drone etrafında hareket edebildiğinden daha kıvrımlı bir uçuşa neden olur.

Temel olarak, dronu durdurmak için “otomatik fren” yoktur, böylece durdurmak için çubukları ters yönde hareket ettirmeniz gerekecektir.

Birçok deneyimli pilot ATTI modunda çekim yapmayı sever, otomatik fren devre dışı bırakıldığından en yumuşak hareketleri alabilirler. 

Spor modu (S-Modu)

S-Modunda, uçağınızın GPS uydularına bağlanmasına izin verirken, tam hıza erişmenizi sağlandığı dronun tüm potansiyelini açığa çıkarırsınız. Bu modda engel önleme teknolojisinin devre dışı bırakıldığını unutmayın.

Return the Home Altitude -Ev Yüksekliğine Geri Dön

Bu önemli bir ayardır, çünkü drone kumanda ile  bağlantısını keserse, o zaman yükseklik bilgisine nasıl tepki vereceğini kontrol etmiş olursunuz.

Genellikle bu değeri, uçtuğunuz bölgelerdeki ağaçların , binaların ve tüm engellerin  çok üzerinde bir değer olarak ayarlamalısınız.(Örn 200ft, 60m) 

Beginner Mode-Başlangıç Modu

Bu mod, drone uçurmaya yeni başlayanlar için idealdir. Temel olarak gelişmiş özelliklerin çoğunu devre dışı bırakır ve daha sonra drona otomatik olarak bir yükseklik, mesafe ve hız sınırı belirler, böylece geniş ve açık alanda uçmanız durumunda düşünülmesi gereken pek bir şey yoktur.

Başlangıç modu pratik yapmak için harika bir moddur; çünkü daha gelişmiş ayarları kullanana kadar deneyim elde edebilirsiniz ve uçarken daha rahat olursunuz.

Max Flight Altitude-Maksimum Uçuş Yüksekliği

Buradan dronunuzun en fazla ne kadar yüksekliğe uçabileceğini sınırlayabilirsiniz. Türkiye’ de yasal olarak maksimum irtifa 400 metredir. Bu yüzden bu sınırı aşmamak için Maksimum Uçuş Yüksekliğini 400 metreye ayarlamak mantıklı olacaktır.

Max Destance- Maksimum Mesafe

Bu ayar, dronunuzun uzaktan kumandadan ne kadar uzakta gidebileceğini belirler.

Bu ayarı istediğiniz mesafede ayarlayabilirsiniz(kumanda menzili sınırında);  güvenlik kuralları gereği dronun görüş alanınızda olması gerektiğini unutmayınız.

Gain-Expo-Settings-DJI-Go-App-Drone

Advanced Settings –Gelişmiş Ayarlar

Bu menüdeki seçenekler, dronun nasıl hareket edeceğiyle ilgili ince ayar yapmanıza izin verir.Ayarları düzgün yaparak pan ve yaw hareketlerinin daha pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.

Gain & Expo Tunning

Buradaki ayar, drone sticklerinin , drone hareketine etkisinin ayarıdır. Yani Stick hareteketine drone tepki etkileşim seviyesidir. Değer düşük olduğunuzda, stickleri daha sert kullanmanız gerekir.

Gain & Expo Tuning: EXP

XXP, üssel eğriyi temsil eder ve kumanda hareketlerine uyum sağlamanıza izin verir.

Gain-Expo-Settings-EXP-DJI-Go-App-Drone-1024x576

Gain & Expo Tuning: Sensitivity(Hassasiyet)

Bu bölümden, kontrolünüzün ne kadar hassas olacağını ayarlayabilirsiniz.

Attitude = Drone ne kadar hızlı tepki vereceğini düzenleyebilirsiniz.

Brake(Fren) = Drone, GPS modunda ne kadar çabuk duracağını ayarlayabilirsiniz. Daha düşük bir değer, daha yavaş ve daha pürüzsüz bir fren anlamına gelir.

Yaw Point End = Yaw için maksimum stick girişi. Daha düşük bir değer, daha yavaş bir yaw anlamına gelir.

Gain & Expo Tuning: Gain

Bu menü, dronun hava basıncı ve rüzgar gibi dış kuvvetlere nasıl tepki vereceğini belirler.

Gain-Expo-Settings-Gain-DJI-Go-App-Drone

Gain & Expo Settings – Gain-DJI Go App DroneSave

Bu ayarların değiştirilmesi, uçuş dinamiklerini değiştirecektir ve bu da istenmeyen salınıma neden olabilir.

Bu ayarlar, genellikle kendi uçuş ayarlarını geliştiren kullanıcılar tarafından özel ayara ihtiyaç duyduklarında değiştirilen bir alandır.

Dolayısıyla, ayarları anlamadığımız sürece değiştirmek pek mantıklı olmayacaktır.

Gain-Expo-Settings-IMU-DJI-Go-App-Drone

Sensors-Sensörler: IMU (Atalet Ölçüm Birimi)

Gain & Expo Settings – IMU-DJI Go App DroneSave

Bu sistem, 3 akslı ivme ölçer, 3 eksenli bir açısal hız ve barometrik bir altimetre içerir; bu da uçarken dronu mevcut konumunda tutmaya yardımcı olmak için birlikte çalışır.

Tuhaf uçan, kayan; sinyal ve pusula hatalarıyla ilgili sorunlarınız varsa IMU Kalibrasyonunu yaparak sorunu düzeltmeyi deneyiniz. Kalibrasyonu, düz bir zemin üzerinde ve drone hareketsizken  yapmanız gerektiğini de hatırlatalım.

Sensörler> Compas

Bu menüde kumpas hatalarını veya hata girişimlerini bulabilirsiniz; kumpas kalibrasyonunu da buradan yapabilirsiniz.

RC Signal Lost- Kumanda Sinyal Kaybı

Kumanda içerisinde, drone ile bağlantı kurulmasını sağlayan ünite arızalanırsa, kumanda sinyal kaybına uğrar ve drone ile haberleşemez. Böyle bir durumla karşılaşıldığında ne yapılacağını bu menüden seçebilirsiniz. Bu seçenekler;

 • Eve Dönüş aktif olur ve drone ev noktasına uçabilir.
 • Havada olduğu noktada kalabilir.
 • Otomatik olarak olduğu yere iniş yapabilir.

Eğer hareket halinde uçurmuyorsanız, ev noktasına dönmeyi tercih edebilirsiniz.

Drone çok uzak uçtuğunda, kumandanın gücü kesildiğinde veya sinyal bloke edildiğinde sinyal kaybı oluşabilir.Bu nedenle, ev noktamızın kalkıştan önce doğru bir şekilde ayarlandığından emin olmamız çok önemlidir.

Smart Return Home-Akıllı Eve Dönüş

Çok kullanışlı bir özelliktir. Aktif olduğunda, batarya seviyesini sürekli takip ederek, şarj seviyeniz sadece eve dönmeye yetecek miktarda kaldığında, dronu otomatik olarak, ev noktasına uçurur.

Durum çubuğunda bildirimde, kırmızı, sarı ve yeşil renkte görebilirsiniz. Drone ev noktasından uzaklaştıkça bar, sarı, kırmızı bölgede sola doğru ilerleyecektir.

İpucu: Daha fazla bataryaya ihtiyaç duyduğunuz uçuşlarda, dronunuzu geri almak için son dakikaya kadar beklemek yerine, rüzgar doğru uçmaktan kaçınarak, uçuş sürenizi arttırabilirsiniz.

Turn on Front LEDs-Ön LED’leri açın

Bu seçenek ön kırmızı LED ışıklarını açıp  kapatmanızı sağlar.

Kırmızı ışıklar fotoğraf makinesinin çerçevesine kolaylıkla girebildiğinden düşük ışıkla uçmanız durumunda bu yararlı olabilir.